Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ocak 2018

ABONE OL

Oğuz Çetin, Şenol Güneş’i ‘örnek’ Gösterdi

"Spor Söyleşileri"nde Esenlerli öğrencilerle buluşan Türk futbolunun efsane ismi Oğuz Çetin, Şenol Güneş'in rant çabasından uzak; bulunduğu ortama, camiaya ve oyuncusuna değer katan bir antrenör olduğunu söyledi.

“Spor Söyleşileri”nde Esenlerli öğrencilerle buluşan Türk futbolunun efsane ismi Oğuz Çetin, Şenol Güneş’in rant çabasından uzak; bulunduğu ortama, camiaya ve oyuncusuna değer katan bir antrenör olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Spor Söyleşileri”nde, Spor Spikeri Erdoğan Arıkan’ın konuğu Türk futbolunun efsane ismi Oğuz Çetin’di. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelen Oğuz Çetin, hayata ve futbola dair tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

FUTBOLCULUKTAN ÖNCE İNSANLIK ÖNEMLİ

Profesyonel futbolcu olan babasının kendisine eğitimini tamamlaması şartıyla futbol oynayabileceğini söylediğini anlatan Çetin şunları söyledi:

“Babam futbolcu olunca ben de daha istekli ve yatkındım futbola. Zaten genlerimizde var futbol oynamak. Ama bizim evin kuralı; bir şey yaparken en iyisini yapacaksan onu yapabilirsin. Futbolcu olmadan önce insan olmak çok daha önemlidir. Yapacağınız her işte çabalayarak, hedef belirleyerek isteklerinize ulaşabilirsiniz. Şimdiki gençlerin kilitlenmeleri gereken en önemli konu bu. Ben istiyorum diyerek o işe zaman ayırmaları gerekiyor. Futbolun içindeki tecrübelerimden ziyade sizin karşınızda İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ni okumuş birisi olarak konuşuyorum ama aynı zamanda futbolda yetmiş kez A Milli formayı giymiş, Türkiye ligi kurulduğundan beri en fazla resmi maçta oynamış oyuncuyum. Tüm bunlar nasıl oluyor? Disiplinli olmak, mücadeleci olmak ve istediğini elde etmekle.”

ŞENOL HOCA FUTBOYLA DEĞER KATIYOR

Türkiye’de futbolun ekip ruhundan uzak olduğunu ifade eden Çetin, şunları kaydetti:

“Bugünkü Türk futbolunun en büyük sorunlarından bir tanesi kişilerin kendi rantları için çaba göstermesidir. Futbol büyük bir rant içeriyor, kişiler de bu rantı kendileri için kullanmak istiyor. Futbolcular, futbolu nasıl geliştirebiliriz sorusundan ziyade kişisel rant peşinde koşuyor. Maalesef sistem kişileri buna sürüklüyor. Öncelikle kişinin bulunduğu ortama bir şeyler katması gerekiyor. Türk futbolunda Şenol hoca bulunduğu ortama, camiaya ve en önemlisi de oyuncusuna değer katıyor. Bugün bunu Cenk Tosun örneğinde görebiliyoruz. Cenk Tosun 2010’da Almanya Milli Takımı’nda oynarken, biz ikna ettik ve Şenol Hoca’yla birlikte Türkiye’ye getirdik. Cenk öğrendi, kendini geliştirdi ve bu zamanlara geldi. Milli takımın gidişatında kişisellikten uzaklaşıp, ortak akıl kullanabildiğimiz zaman, milli takım ortaya büyük işler çıkarır. Bunlar zor şeyler değil birkaç haftada gerçekleştirilebilir bu söylediklerim.”

FETÖ, FUTBOLU DEĞERSİZLEŞTİRDİ

İlk defa 26 yaşında A Mili Takım’a girdiğini ve o yaştan sonra 70 kez forma giydiğini söyleyen Çetin, “35 kez takım kaptanlığı yaptım ama maalesef 90’ların sonunda ciddi operasyonlar yapıldı. Ben futbolda en başarılılardan birisiydim. Gelenekleri futbolun dışına itmek, onları değersizleştirmek bu operasyonla gerçekleşti. Bugün Türk futbolu patron sistemiyle yönetiliyor. Futboldan gelen kişiler federasyonda yer alamıyor. Kulüplerde de durum aynı şekilde. Tüm bunların değişmesi lazım. 90’larda yapılan operasyonun FETÖ tarafından yapıldığını söyleyebiliriz. Çünkü gerçekten bir yapılanmanın ürünüydü bu. Fenerbahçe’ye yapılan operasyonla birlikte bunu anladık” diye konuştu.

Program sonunda çekilişle belirlenen iki seyirciye, Oğuz Çetin imzalı Fenerbahçe forması hediye edildi.

Diğer Haberler