Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Aralık 2016

ABONE OL

Öğretmenlerin Vuslat Yolculuğu

"Bir Kitap Bir Dünya" projesinde gönüllü görev alan 250 öğretmen, Ankara, Konya ve Bursa'yı kapsayan bir Kültür Gezisi yaptı. Öğretmenler, Hz. Mevlana’nın 743. vuslat yıl dönümü kapsamında Şeb-i Arus törenine katıldılar.

“Bir Kitap Bir Dünya” projesinde gönüllü görev alan 250 öğretmen, Ankara, Konya ve Bursa’yı kapsayan bir Kültür Gezisi yaptı. Öğretmenler, Hz. Mevlana’nın 743. vuslat yıl dönümü kapsamında Şeb-i Arus törenine katıldılar.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiği “Bir Kitap Bir Dünya” projesinde gönüllü olarak görev alan öğretmenler ile proje kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencileri Kültür Gezisi’ne gönderdi. Öğretmen ve öğrencilerden oluşan 250 kişilik kafile, Ankara, Konya ve Bursa’yı kapsayan bir Kültür Gezisi yaptılar.

İLK DURAK ANKARA…

Esenler Dörtyol Meydanı’ndan belediyeye ait otobüslerle yola çıkan ekip, 3 gün boyunca unutamayacakları günler yaşadılar.İlk olarak Ankara Hacı Bayram Veli Camii’nde sabah namazını eda eden öğretmenler, türbeyi de gezdiler ve bol bol dua ettiler. Ardından Beştepe Millet Camii ve Külliyesi’ni gezen öğretmenler burada edilen duaların ardından hatıra fotoğrafı çektirdiler.

KONYA’YA HAYRAN KALDILAR

Gezinin ikinci gününde öğretmenler, Türk İslam mutasavvıfı, şair ve düşünür Hz. Mevlana’nın 743. vuslat yıl dönümü kapsamında hem Konya’yı gezdiler hem de Şeb-i Arus törenine katıldılar. Uzman rehberler eşliğinde Konya’yı karış karış gezen öğretmenler, gezi süresince Konya’nın tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret ederek şehri yakından tanıma şansı yakaladılar.

Konya Mevlana Müzesi’ni gezen ve müzeyi dikkatle inceleyen öğretmenler, Aziziye Camii’ni, Şems Türbesi’ni, İstiklal Şehitliği’ni de ziyaret ettiler. Konya’nın doğal güzelliklerini de keşfe çıkan öğretmenler, Meram Bağları, Alâeddin Tepesi ve Alâeddin Camii,Kılıçarslan Köşkü’nü de gezdiler.

ŞEB-İ ARUS TÖRENİNE KATILDILAR

Günün sonunda Esenler’de görev yapan öğretmenler, Türk İslam mutasavvıfı, şair ve düşünür Hz. Mevlana’nın 743. vuslat yıl dönümü kapsamında Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen sema programına katıldılar ve Şeb-i Arus töreninde düzenlenen etkinlikleri büyük bir ilgiyle izlediler. Dünyanın her yerinden gelen binlerce insanla birlikte aynı atmosferde Şeb-i Arus törenlerine katılmanın heyecanını yaşayan öğretmenler, okunan duaları ve söylenen ilahileri dinledikten sonra 1 buçuk saat süren Sema gösterilerine hayran kaldılar.

EVLİYALAR ŞEHRİ BURSA’YA ZİYARET

Gezinin son gününde Evliyalar Şehri Bursa’yı gezen öğretmenler, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri ile Ulu Camii, Tophane, Emir Sultan Han Türbesi’ni ziyaretlerinde bol bol dualar ettiler. Uzman rehberler eşliğinde Bursa’nın tarihi mekanlarını gezen öğretmenler, dolu dolu geçen 3 günün ardından Esenler’e döndüler.

MEVLANA’NIN DAVETİNE İCABET ETTİK

Güzide Özdilek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görevli öğretmen Selma Ökcün, “Konya’ya hiç gelmemiştim. Niyetim hep Şeb-i Arus törenine yerinde katılmaktı. ‘Ne olursan ol gel’ diyen Mevlana’nın bu davetine tüm dünya insanları gibi biz de icabet ettik. Biz öğretmenlere düşen, Türkiye’nin tarihi ve kültürel yerlerini yerinde incelemek ve öğrencilerimize de bu kültürü aktarmak, onların da bu gönül sultanlarını tanıyıp ziyaret etmelerini sağlamaktır. Bize bu şansı tanıyan Esenler Belediyesi ve Milli Eğitim yetkililerine teşekkürler” diye konuştu.

O’NU ANMAK, ANLAMAKTAN GEÇİYOR

Turgutreis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet Araz da, Mevlana’yı öğrencilere, O’nu ziyaret ettikten sonra anlatmanın daha anlamlı olduğunu belirterek, “Konya’yı tarihi dokusunun yanı sıra özellikle Şems ve Mevlana ile biliyoruz. Konya’da hiç bulunmamıştım. Mevlana Haftası’nda okulumuzda çeşitli gösteriler yapıyoruz, Mevlana’nın hümanistliğini öğrencilere anlatıyoruz. Mevlana’yı ziyaret etmeden hep bir boşluk kalıyordu. Bir Kitap Bir Dünya projesi kapsamında o büyük zatın kabrine gelip dua ederek, bu manevi havayı soluyarak öğrencilere O’nu anlatmak çok daha kıymetli oldu” dedi.

Diğer Haberler