Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Şubat 2016

ABONE OL

Öğrencilerin Mini Türkiye Turu

Esenlerli çocuklar, 1453 Panorama Tarih Müzesi ve Miniatürk Parkı gezilerinde doyasıya eğlendi.

Esenlerli çocuklar, 1453 Panorama Tarih Müzesi ve Miniatürk Parkı gezilerinde doyasıya eğlendi.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, yarıyıl tatilindeki ilçedeki bir grup yetim öğrenci ve ailelerine “Gezelim Görelim” projesi kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa bir program hazırladı. Programla, öğrenciler önce Topkapı’da bulunan 1453 Panorama Tarih Müzesi’ni, ardından da Miniatürk Parkı’nı ziyaret etti.

ÇOCUKLARIN FETİH COŞKUSU

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri eşliğinde anneleriyle birlikte belediye hizmet araçlarıyla yola çıkan öğrenciler, ilk olarak Topkapı’da bulunan 1453 Panorama Tarih Müzesi’ni ziyaret etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görevli rehberlerin anlatımıyla, üç boyutlu görüntüler ve Mehter Marşı’nın coşkulu ritmi eşliğinde 29 Mayıs 1453 sabahını yaşayan öğrenciler, İstanbul’un fethine tanıklık etti. Yaklaşık 10 bin figürün yer aldığı Dünya’nın tek tam panoramik müzesini heyecan ve merakla inceleyen öğrenciler, fetih coşkusunu dolu dolu yaşadı.

TÜRKİYE TURU ATTILAR

Öğrenciler, 1453 Panorama Tarih Müzesi gezisinin ardından Haliç’in kıyısında bulunan Miniatürk Parkı’nı da ziyaret etti. Türkiye’nin ilk minyatür parkını gezme fırsatı yakalayan öğrenciler, ülkenin geçmişten bugüne uzanan kültür ve medeniyet birikimini yansıtan mimarî eserlerini bir bir inceledi. Ayasofya’dan Selimiye’ye,Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya getirildiği, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserleri büyük bir dikkatle inceleyen öğrenciler, yaşadıkları toprakları daha yakından tanıdılar. Bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek yaşadıkları anı ölümsüzleştiren çocuklar, programın sonunda hep birlikte yemeklerini de yiyerek unutamayacakları bir gün geçirdiler.

YATIRIM VE HİZMETLERİ ÖĞRENDİLER

Gezi programından sonra İBB Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nde annelere İstanbul’da kültürden spora, ulaşımdan sağlığa kadar yapılan tüm faaliyetler hakkında sunum yapıldı.

Diğer Haberler