Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Ocak 2018

ABONE OL

Öğrencilerin Dilinden Arif Nihat Asya

"Bayrak Şairi" Arif Nihat Asya, Esenler Belediyesi'nin düzenlediği panelde Esenlerli öğrenciler tarafından anıldı.

“Bayrak Şairi” Arif Nihat Asya, Esenler Belediyesi’nin düzenlediği panelde Esenlerli öğrenciler tarafından anıldı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Esenler İlçe Müdürlüğü ile birlikte “Bayrak Şairi” olarak tanınan Arif Nihat Asya’yı vefatının 43. yılında Esenler’de andı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Esenlerli öğrenciler, Arif Nihat Asya’yı anlattı. Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin katıldığı program, Arif Nihat Asya’nın hayatını anlatan belgesel gösterimiyle başladı. Moderatörlüğünü Gazeteci Yazar Mehmet Nuri Yardım’ın yaptığı panelde öğrenciler, “Arif Nihat Asya” konu başlıklı sunumlar yaptılar.

HEM ANLATTI HEM ŞİİRLERİNİ SESLENDİRDİLER

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerinden Arif Nihat Asya’yı anma panelinde, Akşemseddin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Pınar Toka “Peygamber’e Özlem”, Vefam Aydın, “Arif Nihat Asya’nın Hayatı”, Elanur Güneş ise “Arif Nihat Asya’nın Tasavvuf Hayatı ve Şiirleri” konularını anlattılar. Öğrenciler, Arif Nihat Asya’nın şiirlerini de seslendirdiler.

MENDERES’İN İDAMINA SES ÇIKARAN TEK KİŞİYDİ

Arif Nihat Asya’nın Adnan Menderes’in idam edildiği dönemde sesini çıkaran tek kişi olduğunu hatırlatan Gazeteci Yazar Mehmet Nuri Yardım şunları söyledi:

“Arif Nihat Asya, Adnan Menderes’in idam edilme kararı üzerine ‘Tanınmak’ isimli bir şiir yazıyor. 1960 darbesinden sonra halkımız o idamlara ve zulümlere karşı duramamıştır ama 15 Temmuz’da darbe girişimine karşı dimdik durmuş ve zalimleri geri püskürtmüştür. Demek ki milletimiz uyandı. Arif Nihat Asya’yı rahmetle anıyoruz, aranızdan inşallah nice Arif Nihat Asyalar çıkacak.”

“BAYRAK ŞAİRİ”NDEN ŞİİRLER

Sunumlar tamamlandıktan sonra panelist öğrencilere Arif Nihat Asya’nın kitapları hediye edildi. Programın sonunda Sunucu Nur Haktan, Arif Nihat Asya’nın şiirlerini de içeren bir şiir dinletisi gerçekleştirdi.

Diğer Haberler