Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Aralık 2015

ABONE OL

Öğrenciler Mevlana Diyarında

Esenler Belediyesi tarafından Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü münasebetiyle Konya’ya gönderilen öğrenciler, şehrin tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret ederek Şeb-i Arus törenlerine katıldılar.

Esenler Belediyesi tarafından Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü münasebetiyle Konya’ya gönderilen öğrenciler, şehrin tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret ederek Şeb-i Arus törenlerine katıldılar.

Türk İslam mutasavvıfı, şair ve düşünürü Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü kapsamında Esenler Belediyesi tarafından Konya’ya gönderilen başarılı 150 öğrenci ile 20 öğretmen, Şeb-i Arus etkinliklerine katıldı.

TARİHİ MEKÂNLARI GEZDİLER

Esenler Dörtyol Meydanı’nda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu tarafından uğurlandıktan sonra belediyeye ait otobüslerle Konya’ya doğru yolculuğa çıkan öğrenciler, 2 gün boyunca unutamayacakları günler yaşadılar. Uzman rehberler eşliğinde Konya’yı karış karış gezen öğrenciler, gezi süresince Konya’nın tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret ederek şehri yakından tanıma şansı yakaladılar.

ŞEB-İ ARUS HEYECANI

İlk olarak Konya Mevlana Müzesi’ni gezen öğrenciler, müzedeki her bir eseri dikkatlice inceledikten sonra Aziziye Camii’ni, Şems Türbesi’ni, İstiklal Şehitliği’ni de ziyaret ettikten sonra Konya Çarşısı’nda alışveriş molası verdiler. Çarşıda hep birlikte yedikleri öğle yemeğinin ardından soluğu Şeb-i Arus törenlerinde alan öğrenciler, düzenlenen etkinlikleri büyük bir ilgiyle izlediler. Dünyanın her yerinden gelen binlerce insanla birlikte aynı atmosferde Şeb-i Arus törenlerine katılmanın heyecanını yaşayan öğrenciler, okunan duaları ve Tasavvuf Müziği Sanatçızı Ahmet Özhan’ın okuduğu ilahileri dinledikten sonra yaklaşık 1 saat süren Sema gösterilerine de hayran kaldılar.

KONYA’YI KEŞFETTİLER

Törenin ardından Konya’nın doğal güzelliklerini de keşfe çıkan öğrenciler, Meram Bağları, Alâeddin Tepesi ve Alâeddin Camii, Karatay Medresesi, Sahipata Medresesi, İnce Minareli Medrese’yi ziyaret ederek Konya’yı tepeden seyretme fırsatı buldular.Öğrenciler, yakınları için Konya’ya özgü hediyeler satın aldıktan sonra dönüş için İstanbul’a doğru yola çıktılar.Ertesi günün sabah erken saatlerinde Esenler’e dönen öğrenciler, unutamayacakları bir gezi yaşadıklarını söyleyerek, “Konya’yı ve Mevlana Hazretleri’ni ziyaret etmekten mutluluk duyduk. Şeb-i Arus törenlerini yerinde izlemek çok heyecan vericiydi. Bize bu imkanı sağlayan belediyemize teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Diğer Haberler