Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Mart 2017

ABONE OL

Öğrenciler 7.5’lik Depremi Yaşadı

Esenler Dörtyol Meydanı'ndaki "Afet Simülasyon Eğitim Aracı"nda öğrenciler, 7.5 şiddetinde bir depremdeki gibi sallandılar. Öğrenciler; deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapmaları gerekenleri uygulamalı olarak öğrendiler.

Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki “Afet Simülasyon Eğitim Aracı”nda öğrenciler, 7.5 şiddetinde bir depremdeki gibi sallandılar. Öğrenciler; deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapmaları gerekenleri uygulamalı olarak öğrendiler.

Esenler Belediyesi İşletme Müdürlüğü bünyesindeki Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT),AFAD ile birlikte, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki “Afet Simülasyon Eğitim Aracı”nda öğrencileri olası bir depreme karşı bilinçlendirdi. 1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle gerçekleştirilen bilgilendirme etkinliğinde 1.300 öğrenciye; deprem öncesi, deprem anında ve sonrasında neler yapmaları gerektiği uygulamalı olarak anlatıldı.

7.5 ŞİDDETİYLE SALLANDILAR

Öğrenciler, “Afet Simülasyon Eğitim Aracı”nda 7.5 şiddetinde bir depremdeki gibi sallandılar. Sınıfta ders işledikleri esnada depreme yakalanmaları durumunda almaları gereken tedbirler, çök-kapan-tutun tekniği, sıra veya masa altında kendilerini nasıl korumaları gerektiği, eşyaların sabitlenmesinin ile afet çantasının önemi ve toplanma alanları öğrencilere aktarıldı.

AFET GÖNÜLLÜSÜ OLDULAR

Öğrencilere, depremde kullanılacak arama kurtarma malzemeleri ve ne işe yaradıkları da bir bir anlatıldı. Etkinliğin ardından öğrencilere deprem bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Ayrıca Dörtyol Meydanı’nda kurulan stantta, 18-55 yaş arasındaki çok sayıda vatandaş form doldurarak ‘Afet Gönüllüsü’ oldular.

Diğer Haberler