Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Aralık 2020

ABONE OL

OĞLUMUN ŞEHİT OLUP CENAZE ARACIYLA GELDİĞİNİ GÖRMEK DE VARMIŞ…

Esenler Birlik Mahallesi'nde oturan, Van'ın Çaldıran ilçesi Tendürek Dağı'nda görev yaptığı 3 Eylül 2016 tarihinde teröristlerle girdiği çatışmada açılan ateş sonucu şehit olan 22 yaşındaki Uzman Asker Salih Tortum'un babası, şehit olan kahraman oğlunun hikâyesini anlattı.

Esenler’in şehidi Uzman Asker Salih Tortum’un babası Mustafa Tortum, oğlunun askerlik mesleğini seçerek, kendisini ve ailesini nasıl gururlandırdığını anlattı. Cenaze şoförlüğü yapan Baba Tortum, bir gün oğlunun da şehit olarak cenaze aracına bineceğini hiç düşünmediğini söyledi.

 

Mustafa Tortum – Şehit Babası

 

Çok Milliyetçi Bir Çocuktu

 

22 yaşında şehit düşen oğlunun nasıl bir genç olduğunu anlatan baba Mustafa Tortum, “İki kızım var, rahmetli oğlum en büyükleriydi. Askere gitmeden önce bir plastik fabrikasında çalışıyordu. Mahallenin en efendi çocuğuydu. Hiç kimseyle bugüne kadar tek bir kavgası olmadı. Çok milliyetçi bir çocuktu. Askerlik zamanı gelince de, ‘Hemen vatani görevimi yerine getireceğim’ diyerek askere gitti. Askere gittikten sonra, ‘Özel harekâtçı olacağım, askerde kalacağım’ diye aradı, sevindim. Ülkesine çok düşkün bir evlattı. 1.80 boyunda, yapılı ‘yakışır oğluma’ dedim” ifadelerini kullandı.

 

‘Tehlikeli Bir Yere Girdik’ Dedi, Helâllik İstedi

 

En son operasyona çıktıkları gün mesajlaştıklarını ve oğlunun helâllik istediğini söyleyen şehit babası Tortum, yaşadığı acıyı şu sözlerle anlattı:

 

“Tehlikeli bir yere gireceklerini söyleyip helâllik istedi. Girilemeyen yere girmişler, hainlere tuzak kurmuşlar. Çatışma çıkmış ve şehit olmuş yavrum. Ailecek bir yere gitmiştik, arabadaydık haberi aldığımızda. Sabah 6’da karakoldan aradılar, ‘Tebligatın var’ dediler. ‘Bu saatte ne tebligatı?’ dedim ve hemen anladım tabii. İçime ateş düştü. Sonra arabanın içini tahmin edersiniz…”

 

Bir Gün Başıma Gelebileceğini Hiç Düşünmedim

 

Cenaze şoförlüğü yapan acılı baba Tortum, “15 yıldır cenaze aracı şoförüyüm. O kadar fazla şehit cenazesi kaldırdım ki, bir gün başıma geleceğini hiç düşünmemiştim. Baba olarak seviniyorsun, gurur duyuyorsun; çocuğum okudu, mesleğini eline aldı diye. Bu kısmını hesap etmiyorsun” dedi.

 

En Çok Köpekli Fotoğrafını Seviyorum

 

Oğlunun hayvanları çok sevdiğini belirten baba, “Hayvanları çok severdi. Özellikle köpekleri çok severdi. Van’da yavru bir köpeğe bakıyordu. Onunla hayat bulduğunu söylüyordu. Köpekle çektirdiği fotoğrafı, en sevdiğim fotoğrafı. Orada çok güzel gülüyor, gözlerinin için gülüyor” diye konuştu.

 

Oğlum Gibi Yeğenlerim de Vatan İçin Can Vermeye Hazırlar

 

Vatanı bölmek isteyenlere de bir mesaj gönderen baba Mustafa Tortum, “Benim bir oğlum vardı, vatana feda ettim. Ailece milliyetçiyiz. Bu vatana gönülden bağlıyız. Bir oğlumu vatana feda ettim ama yeğenlerim de bu vatan için can vermeye her zaman hazırlar.  Güzel ülkemizi bölemeyecekler. Birliğimiz bizim en büyük kalkanımız” dedi.

Diğer Haberler