Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Aralık 2011

ABONE OL

Noyan, Esenlerli öğrencilerle buluştu

Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Beraber Kitap Okuyoruz” projesi kapsamında; öğrencilerle bir araya gelen araştırmacı- yazar Engin Noyan, sevgi ve hoşgörü kavramlarına vurgu yaptı.

Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Beraber Kitap Okuyoruz” projesi kapsamında; öğrencilerle bir araya gelen araştırmacı- yazar Engin Noyan, sevgi ve hoşgörü kavramlarına vurgu yaptı.

Öğrencilere kitap okuma alışkanlığını ve kütüphane sevgisini aşılamak amacıyla Esenler Belediyesi Fevzi Çakmak Halk Kütüphanesi ve Bilgi Evi tarafından düzenlenen “Beraber Kitap Okuyoruz” projesi kapsamında araştırmacı – yazar Engin Noyan, öğrencilerle bir araya geldi.

Neyir Turhan İlköğretim Okulu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen programda coşkuyla karşılanan araştırmacı – yazar Engin Noyan, kendisini kısaca tanıttıktan sonra “Sevgi ve Hoşgörü” kavramları üzerine öğrencilerle sohbet etti. Sevginin çok farklı bir his olduğunu dile getiren yazar Noyan, “Sevmek çok acayip bir şey. Bir his ki o kalıptan kalıba giriyor, şekilden şekle giriyor,  bir türlü biz onu takip edemiyoruz. Bizi tatmin edecek bir ifade bulamayız.  Çok önemli bir şey. O olmadan da olmuyor” dedi. “Sevgi, açık tarifi olmayan bir şey” diyen Noyan, sevgiyi anlamak için sevginin göstergeleri ve işaretlerine bakmak gerektiğini söyledi. ‘Seni seviyorum’ demekle sevginin yeterli olmadığını belirten Noyan, sevmenin gereklerini de yerine getirmenin önemli olduğunu vurguladı.

Müminlere karşı yumuşak olun Sevgiyle ilgili Kur’an- ı Kerim’in bir takım ipuçları verdiğini belirten Noyan,  müminlerin birbirilerini sevmesinin önemli olduğunu ifade etti. Tüm insanların Allah yolunda cihat etmesinin doğru olduğunu söyleyen Noyan, bu anlamda; müminlere karşı yumuşak davranmak, kâfirlerin karşısında dik ve mesafeli durmak gerektiğini söyledi. Adalet kavramına dikkat çekerek konuşmasına devam eden Noyan, adaletli olmanın çok önemli olduğunu ifade ederek,  “Zulmün ortadan kalkması için adalet gerekiyor. Müminler yeryüzünde adaleti tesis etmekle görevlidir. Bütün insanların birbiriden beklediklerin en önemli şey adalettir” dedi. İslam’ın önemine dikkat çekerek konuşmasına devam eden Noyan, insanlığın peygamber efendimizin merhametine muhtaç olduğuna belirtip, müminlerin alçakgönüllü, ve hoşgörülü olmasının altını çizdi.

Noyan, Kur’an’ın hayatımızdaki önemi üzerine de konuşarak, Kur’an kurslarında yaşanan şiddet olaylarına hatırlatarak, “Kur’an öğrenen çocuğa biri el kaldırsın Allah ona lanet eder, o kişi Cennet’in önünden bile geçemez. Böyle bir zulüm dünya üzerinde yok” dedi.  Kur’an’ın insanın zihnini aydınlattığını belirten Noyan, konuşmasın ardından öğrencilerin sorularını da cevapladı.

Diğer Haberler