Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Mayıs 2016

ABONE OL

Ninni Festivali’nden Renkli Kapanış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak'ın da katıldığı 2. Uluslararası Ninni Festivali'nin kapanış töreninde anneler ninniler okudu, festival kapmasında yapılan yarışmalarda dereceye girenler ödüllendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızıEsra Albayrak’ın da katıldığı 2. Uluslararası Ninni Festivali’nin kapanış töreninde anneler ninniler okudu, festival kapsamında yapılan yarışmalarda dereceye girenler ödüllendirildi.

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Ninni Festivali’nin kapanış töreni Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Festivalin kapanış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızıEsra Albayrak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ile Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat ve çok sayıda anne, çocuklarıyla birlikte katıldı.

Program, sanatçı Güneş Yakartepe’nin seslendirdiği “Osmanlı’dan Günümüze Ninniler” ile başladı. Ardından, Uluslararası Ninni Festivali’ni anlatan tanıtım videosuyla program devam etti.

NİNNİ AİLE BAĞINI KORUYOR

Programda ilk konuşmayı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın yaptı. Çocuk ile anne arasındaki en önemli bağın ses ve iletişim olduğunu belirten Aydın, “Aile bağlarını koruyan, aileyi ve anneyi önceleyen Ninni Festivali gibi organizasyonları her zaman takdir ediyor ve destekliyoruz” dedi.

TELEFONDAN DEĞİL SESİNİZDEN NİNNİ DİNLESİNLER

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 12 ülkeden annelerin festivale katıldığını hatırlatarak, “Annelerin kendi duygularıyla çocuklarına nasıl ninni söylediklerine şahit olduk. Annenin dili, etnisitesi yoktur. Annenin dilinden çıkan terennüm doğrudan yüreğe dokunur. Annenin ninnisi yürekten bir tını olduğu için çocuğun yüreğinde iz bırakır. Bu çocuğa ilk mesajıdır. Dünya gittikçe sanallaşıyor ve maalesef annelerimiz ninnilerini akıllı telefonlara bıraktılar. Kendi berrak sesleriyle ninni söylemek yerine, bu işi telefonlara havale ettiler. Biz de bu önemli değeri unutturmamak için ninni festivali düzenliyoruz” diye konuştu.

5 AYLIK YAVRUMU NİNNİLERLE EVDE BIRAKTIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızıEsra Albayrak, Esenler Belediyesi’nin ninni festivalini takdir ettiğini belirterek, “Irk, dil ve cinsiyet tanımayan ve hepsinin ötesine geçen bir temada buluşmak toplumsal birliğe ve kardeşliğe ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde çok önemli. 5 aylık olan yavrumu ninniler söyleyerek evde bıraktım. Babaanneden ve anneanneden devralınan o ninniler her annenin dilinde yeniden şekillenir ve değer kazanır. Değer verdiğim bir konuda sizlerle buluşmaktan mutluyum. Anneler olarak çocuklarımızla biraz daha iletişim kuralım” şeklinde konuştu.

NİNNİ DUYGU HARİTASIDIR

Konuşmasının sonunda Albayrak, “Ninniler sadece çocukların uyumasında bir araç değil. Ninniler aslında değerli şiirler ve namelerdir. Aslında çocuklarımızın güzel dilimizle ilk karşılaştıkları andır. Farkında olmadan içselleştirdikleri kültürel bir kod. Aslında yaşadıkları dünyayı anlamlandırmak için bir duygu haritasıdır” dedi. Albayrak, sokakları çocuklara kazandırdıkları için Esenler Belediyesi’nin Çocuk Sokağı projesini de tebrik etti.

İLK HEDİYESİ ALBAYRAK’TAN

“Bana BirNinniSöyle Anne”sloganıyla düzenlenen ve 8 Mayıs Anneler Günü’nde 11 Balkan ülkesinden sanatçıların aynı ezgilere sahip farklı sözlerdeki ninnileri seslendirmesiyle başlayan 2. Uluslararası Ninni Festivali, 13 gün boyunca birbirinden renkli görüntülere ve yarışmalara sahne oldu.

Programın sonunda protokol üyeleri, festival kapmasında yapılan “Annemin Ninnisi”, “Ninemin Ninnisi”, “Dedemin Ninnisi”, “Annemin Masalı” ve “Bebeğimi Tanıyorum” gibi çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi. Programda Esra Albayrak, festivalin açılış gününde doğumuna 2 günü kalan ve bebek odası takımı kazanan anneye hediyesini takdim etti. Annesinin kucağında festivaldeki yerini alan 10 günlük Esenlerli bebek, ilk hediyesini Albayrak’ın elinden aldı.

ANNE VE NİNELERDEN NİNNİLER

Programda “Bölge Bölge Ninniler” yarışmasında birinci olan anne Banu Köroğlu, sahnede “Çamlıbel’den Çıktım Yola” ninnisini seslendirdi. “Ninemin Ninnisi” yarışmasında dereceye giren bir nine de, ninni okudu.

Programın sonunda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esra Albayrak’a günün anısına, Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) öğrencilerinin yaptığı ve tarihi yarım ada İstanbul’u gösteren rölyef tabloyu, festivalin iki yılında seslendirilen ninnilerin olduğu bir albüm hediye etti.

ÜLKE BEBEKLERİ SERGİLENDİ

Öte yandan Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde dünyanın her yerinden ulusal kıyafetleriyle oyuncak bebeklerin yer aldığı “Ülke Bebekleri” sergisi de davetlilerden büyük ilgi gördü.

GÜLAY’DAN NİNNİLER

Programda Türk Halk Müziği’nin sevilen seslerinden sanatçı Gülay da bir konser verdi. Esenlerli anneler de Gülay’ın söylediği ninni ve türkülere hep bir ağızdan eşlik ettiler.

Diğer Haberler