Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Ocak 2016

ABONE OL

Neyzen Tevfik’e Saygı Gecesi

Türk Edebiyatı'nın önemli şairlerinden Neyzen Tevfik, Ustalara Saygı Gecesi'nde Esenler'de anıldı. Şair Abdülbaki Kömür'ün Neyzen Tevfik'i anlattığı gecede usta sanatçı, şiirleri ve ömrünü adadığı neyi ile yâd edildi.

Türk Edebiyatı’nın önemli şairlerinden Neyzen Tevfik, Ustalara Saygı Gecesi’nde Esenler’de anıldı. Şair Abdülbaki Kömür’ün Neyzen Tevfik’i anlattığı gecede usta sanatçı, şiirleri ve ömrünü adadığı neyi ile yâd edildi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Ustalara Saygı Gecesi’nde Türk Edebiyatı’nın önde gelen şairlerinden Neyzen Tevfik, vefatının 63’üncü yıl dönümünde Esenler’de anıldı. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda Neyzen Tevfik’i Şair Abdülbaki Kömür anlattı.

ŞİİRLERİNİ PARAYA SATMADI

Neyzen Tevfik’in kişiliğinden ve sanat hayatından bahseden Kömür, “O çok zeki bir insandı, dobraydı, sözünü esirgemezdi. Renkli bir kişiliği vardı ama sade bir hayat yaşadı. Şiirlerini asla paraya satmazdı. Şöhret ve unvan peşinde değildi. Bu yüzden biraz dönemindeki sanatçıların gerisinde kaldı” dedi.

ÂKİF İLE DOSTTU

Neyzen Tevfik’in milli şair Mehmet Âkif Ersoy’la yakın arkadaş olduğunu hatırlatan Kömür, “Neyzen Tevfik ile Mehmet Âkif arasında özel bir muhabbet vardı, çok yakın arkadaşlardı. Neyzen Tevfik Âkif’e ney üflemeyi öğretiyordu. Âkif ise Neyzen Tevfik’e Arapça, Farsça, Fransızca dersleri veriyordu” diye konuştu.

ŞİİR VE NEY İLE ANILDI

Abdülbaki Kömür, konuşmasının ardından Neyzen Tevfik’in “İkrarname” ve “Anladın mı?” adlı şiirlerini okudu. Gecenin sonunda Esenler Belediyesi Sanat Evi’nde (ESEV) görevli Ney Hocası Ahmet Altunkaynak, dinleyenler için ney üfledi.

Diğer Haberler