Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Kasım 2014

ABONE OL

Ney Dini Bir Saz Değil

"Usta - Çırak Buluşmaları" programında konuşan Neyzen Salih Bilgin, "Ney sazı dini, tasavvufi bir saz değil ama tasavvufun tercih ettiği bir sazdır" dedi.

“Usta – Çırak Buluşmaları” programında konuşan Neyzen Salih Bilgin, “Ney sazı dini, tasavvufi bir saz değil ama tasavvufun tercih ettiği bir sazdır” dedi.

Neyzen Salih Bilgin, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Usta – Çırak Buluşmaları” kapsamında Esenlerli ney öğrencileriyle bir söyleşi gerçekleştirdi. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Bilgin konuşmasına, “Eline bu sazı alan herkese saygım var. Bu sazın maneviyatı var, bu sazı maneviyatı olan çalar” ifadeleriyle başladı.

NEYZENLİK YOLU BİTMEZ

Bir enstrüman çalmanın dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu belirten Bilgin, “Müzik yapmak hassas bir iş fakat bizim sazımızda farklı bir şey var, biz nefes kullanıyoruz” dedi. Ney çalmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Bilgin, “Bu sazı iyi çalmak için Türk müziğini öğrenmeniz gerekir, bu nazariyatı bilmelisiniz. Bu nazariyatın da öğrenilmesi, sonra da unutulması gerekir. Bunun yanı sıra temiz ağızları dinleyeceksiniz. Ney öğrenirken bir hocanız olsun, onun peşinden gidin. Neyzenlik bir yolsa o yol bitmez, neyzenlikte o yolda kalmak diye bir şey var” diye konuştu.

DİNİ BİR SAZ DEĞİL

“Önce kendinize kıymet vereceksiniz, kendinizden dolayı da sazınıza kıymet vereceksiniz” diyen Bilgin, “Bu sazı put etmeden icra edeceksiniz. Ney sazı dini, tasavvufi bir saz değil ama tasavvufun tercih ettiği bir sazdır. İnsanın eline aldığı her şey kendi maneviyatıyla maneviyatlanır” şeklinde konuştu.

Bilgin konuşmasının ardından ney öğrencilerinin sorularını da cevapladı.

Diğer Haberler