Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Ocak 2018

ABONE OL

Necip Fazıl Öncü Kuşağa Vesile Oldu

Fikir Atölyesi"nde konuşan Yusuf Kaplan, toplumların harekete geçmeleri için öncü kuşakların yetişmesi gerektiğini söyleyerek ,"Necip Fazıl yaşadığı çağı iyi tanımış ve öncü kuşakların yetişmesi için çabalamıştır" dedi.

Fikir Atölyesi”nde konuşan Yusuf Kaplan, toplumların harekete geçmeleri için öncü kuşakların yetişmesi gerektiğini söyleyerek ,”Necip Fazıl yaşadığı çağı iyi tanımış ve öncü kuşakların yetişmesi için çabalamıştır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Gazeteci Yusuf Kaplan programda, öncü bir kuşağın yetişmesinin öneminden bahsetti.

DÜNYAYI BİZİM ŞEKİLLENDİRMEMİZ LAZIM

Toplumları harekete geçirmek için ilk önce yaşanan çağın farkına varılması ve dönemin ihtiyaçları doğrultusunda önlemler alınması gerektiğini belirten Kaplan, Necip Fazıl örneği üzerinden şunları söyledi:

“İçinde yaşadığımız dünya bizim dünyamız değil bir defa bunu fark etmemiz lazım. Yani şu an içinde yaşadığımız dünyanın şekillenmesinde, Müslümanların herhangi bir rolü yok. Batılıların dışında dünyaya katkı sağlayacak şekilde tarih yapan toplum yok. Yeryüzünde kendi dinamikleri üzerinden, kendi medeniyetleri üzerinden varlığını ve iddialarını sürdüren bir Türk Devleti yok. Ehl-i sünnet omurga neden çökertilmek isteniyor buradan anlayabilirsiniz. Hukuk sistemi üzerinden Türkiye’yi teslim aldılar. Bu ülkede biz hukuk sistemi kuramıyoruz, halbuki dünyada adalet fikrini geliştirmiş ve zirveye ulaştırmış tek toplum bu toplum. Aynı zamanda farklı dinlerin de bir arada yaşadığı bir toplum. Geçmişte toplumlar önemliydi, günümüzde ise modernlik insanı her şeyin merkezine yerleştirdi, böylece insan tanrılaştırıldı. İnsanın tanrılaştırıldığı bu modern çağı tanıma konusunda çabalamamız gerekiyor. Burada Necip Fazıl örneğini verebiliriz. Necip Fazıl, yaşadığı dönemi tanımış ve o dönemde her şeye el atması gerektiğini fark etmiş. Necip Fazıl kültüre, sanata, gazeteciliğe el attı, iyi bir şairdi. O dönemde toplumun önünü açacak bir öncü kuşağın yetişmesi gerekiyordu. Necip Fazıl bunun farkına vararak harekete geçti ve ilk defa her şeyini yitirmiş bir topluma ‘Durun ey kalabalıklar’ diye haykırdı. Dolayısıyla bu toplumun önünü açacak bir öncü kuşağın yetişmesine öncülük etti. Bu noktada verdiği çabaları takdir etmeden geçemeyiz.”

Diğer Haberler