Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Mayıs 2016

ABONE OL

Mutlak Doğru İçimizde Gizli

“Yunus Divanı”nda konuşan Araştırmacı - Yazar Mustafa Tatcı, hiçbir eserin mutlak doğru olduğunu iddia edemeyeceğimizi belirterek "Mutlak doğru içimizde gizlidir" dedi.

“Yunus Divanı”nda konuşan Araştırmacı – Yazar Mustafa Tatcı, hiçbir eserin mutlak doğru olduğunu iddia edemeyeceğimizi belirterek “Mutlak doğru içimizde gizlidir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yunus Divanı” programında Araştırmacı – Yazar Mustafa Tatcı, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü, mutasavvıf-şair Yunus Emre’yi ve Divan’ını anlattı.

HAKİKATTE ŞERHE İHTİYAÇ YOK

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Mustafa Tatcı, Yunus Divanı’ndan “Hakikatin manisin şerh ile bilmediler/ Erenler bu dirliği, riya dirilmediler/ Hakikat bir denizdir, şeriattır gemisi/ Çoklar gemiden çıkıp, denize dalmadılar” dizelerini şu şekilde açıkladı:

“Tefsir etmek mutlak doğru değildir. Bize mutlak olan hak lazım. Hiçbir eserin mutlak doğru olduğunu iddia edemeyiz. Mutlak doğru içimizde gizlidir ve içimizden onu çıkarmamız gerekiyor. Hakikatte şerhe ihtiyaç yoktur.”

ALLAH SEVGİSİ YOKSA SEN YOKSUN!

Allah ve dünya sevgisinin aynı anda gönülde barınamayacağını söyleyen Tatcı, “Hakikate varmak için iki sevgiyi bir yerde taşıyamazsınız. Allah, zekat müessesesi kurmuştur, vere vere almayı öğrenmek için. Vermeyen, alamaz. Allah sevgisi ya da dünya sevgisinden birini tercih edeceksiniz. Allah sevgisi yoksa sen yoksun. Dünya diyorsan Allah yok” diye konuştu.

Diğer Haberler