Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Mayıs 2017

ABONE OL

Müslümanlar Kendi Tarihlerini Yazmalı

Gazeteci Yusuf Kaplan, Müslümanlar'ın dil ve düşünce konusunda Batı'ya teslim olmadığını belirterek, Müslümanlar'ın kendi tarihlerini yazmaları gerektiğini ifade etti.

Gazeteci Yusuf Kaplan, Müslümanlar’ın dil ve düşünce konusunda Batı’ya teslim olmadığını belirterek, Müslümanlar’ın kendi tarihlerini yazmaları gerektiğini ifade etti.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Yusuf Has Hacib Kültür Sanat Sezonu etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi”nin son programı yapıldı. Yusuf Kaplan tarafından hazırlanan 100 kitaplık okuma listesinin ışığında düzenlenen programların sonuncusu, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

DÜNYAYA MÜSLÜMAN ZİHNİYLE BAKMALIYIZ

200 yıldır Fetret Devri’nde olduğumuzu söyleyen Yusuf Kaplan, “Fetret Devri bizim İslâm’la ve dünyayla ilişkilerimizin yıpranmasına yol açtı. Yaşadığımız medeniyet krizini üç bağlamda görebiliriz; “Müslüman zihninin çökmesi”, “Müslümanca yaşama zeminin çökmesi” ve “Müslüman zamanının çökmesi.” Müslümanca yaşama zemini işgal edildi. Müslümanca algılama biçimleri yerle bir oldu. Biz dünyaya, eşyaya, hadiselere bakarken Müslüman zihniyle bakmıyoruz. Müslümanlar kendi tarihlerini, kendi düşüncelerini yazabilmiş değiller, başkalarının perspektifleriyle hayata bakmaktayız” şeklinde konuştu.

BATI, MÜSLÜMANLAR’IN ÜSTÜNE OYNUYOR

Son 400 yıldır Batılılar dışında hiçbir dinin ve medeniyetin dünya tarihine katkıda bulunmadığını belirten Kaplan, “İşin ilginç yanı insanlar bunun farkında değil. Sanki her şey normalmiş gibi düşünülüyor. Suudi Arabistan, Çin, Türkiye bağımsızmış gibi bakıyoruz. Böyle bir şey yok maalesef. Tarihi sadece Batılılar yapıyor. Asya, Afrika kendi tarihini yapamıyor, Latin Amerika kendi tarihini yapmıyor. Tarih tek taraflı olarak durduruldu. Dilde ve düşüncede her yönden tarihi Batılılar sürüklüyor, diğerleri de Batı’nın önünde sürükleniyor. Buna direnen sadece Müslümanlar. Batılılara teslim olmama mücadelesi veren tek kesim Müslüman’lardır. O yüzden Müslümanlar’ın üzerine geliyorlar. Batılıların yapmak istediği şey hormonlu Müslümanlar icat etmek. Hormonlu Müslüman derken de şunu kast ediyorum; İslam’ı sadece bireysel meseleye indirgeyip hayattan uzaklaştırılmak. Halbuki İslam tam da hayatın ortasına gönderildi. Hayata ruh üflemek için gönderildi” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler