Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ocak 2018

ABONE OL

Mürşit, İnsanı Allah’a Bağlar

"Mevlana'dan Öğütler" programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, "Eğer bir mürşit insanları kendine bağlıyorsa bu çete demektir. Eğer Allah'a bağlıyorsa o kişi mürşittir" dedi.

“Mevlana’dan Öğütler” programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, “Eğer bir mürşit insanları kendine bağlıyorsa bu çete demektir. Eğer Allah’a bağlıyorsa o kişi mürşittir” dedi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlâna’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerliler ile bir araya geldi. Mesnevi üzerine sohbet eden Işık, Mevlâna’nın iman ve mürşitler üzerine söylediği kısımları dinleyenlere açıkladı.

İMAN, ALLAH’I SEVMEKTİR

“Kutsal değerleri bilmek, onları tanımak demek değildir” diyen Işık, imanın Allah’ı sevmekten geçtiğini aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Din; spor, eğlence, müzik, kültür gibi şeylerden daha sonra geliyor maalesef. Bütün dinlerin kendine göre kutsal kuralları vardır ve o putperest insanlar bile kendi değerleri için ölümü göze alırlar. Uhud ve Bedir savaşlarında bu kutsallığı gördük. Allah kelamı da kutsal bir kelamdır, ne hadise ne de ilme benzer, insan üstü bir değerdir. Bu insan bu üst kutsala inanıyor mu inanmıyor mu, inanıyorsa neden yeminini bozuyor, neden yalan söylüyor, neden hile yapıyor? Demek ki inanmıyor ama inanıyor gözüküyor. Görünmek başka bir şey, inanmak başka bir şey. Kutsal değerleri bilmek, onları tanımak demek değildir, onların yüceliğini aklen kabul etmek ve onlara gönülden bağlanmak demektir. İman, Allah’ı sevmek ve Allah’ın emirlerine itaat etmektir. Allah, kainat ve insan üzerinde hükümrandır. Allah’ın koyduğu kurallar her yerde herkes için geçerlidir. İman işte bu kurallara gönülden ve sevgiyle bağlanmaktır.”

MÜRŞİT, İNSANI KENDİNE DEĞİL ALLAH’A BAĞLAR

Hakiki şeyhlerle, sahte şeyhlerin ayırt edilebileceğini söyleyen Işık, “Kimin hakiki mürşit olduğunu hemen anlayabilirsiniz ama bir şey bilmiyorsan sahte de olsa o kişinin arkasına takılıp gidersiniz. Eğer beş mürşit varsa, beş bin tane de sahte mürşit vardır. Bunlar insanları kendine bağlar. Eğer bir mürşit insanları kendine bağlıyorsa bu çete demektir. Eğer Allah’a bağlıyorsa o kişi mürşittir. Hz. Mevlana bundan şöyle bahseder, ‘Şişede acı su da, tatlı su da olsa dışarıdan aynı görünür. Suyu sadece tattığınız zaman anlarsınız” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler