Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Şubat 2018

ABONE OL

Mısri, Halka Ve Hakk’a Hizmet Etti

Edebiyatçı-Yazar Sadık Yalsızuçanlar, "Edebiyat Söyleşileri"nde doğumunun 400. yıldönümünde Niyazi Mısri'yi anlattı. Yalsızuçanlar, büyük mutasavvıf Niyazi Mısri'nin halka ve Hakk'a hizmet ettiğini söyledi.

Edebiyatçı-Yazar Sadık Yalsızuçanlar, “Edebiyat Söyleşileri”nde doğumunun 400. yıldönümünde Niyazi Mısri’yi anlattı. Yalsızuçanlar, büyük mutasavvıf Niyazi Mısri’nin halka ve Hakk’a hizmet ettiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Edebiyat Söyleşileri” programı Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda konuşan Yazar Sadık Yalsızuçanlar, irfan geleneğinin ve edebiyatın kilometre taşlarından, büyük mutasavvıf Niyazi Mısri Hazretleri’nin hayatından ve öğretilerinden söz etti.

DERGÂHA VE HALKA HAKK İÇİN HİZMET EDİYORDU

Yalsızuçanlar Mısri’nin, halka ve Hakk’a hizmet ettiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Yetim hakkı gözetmeyen, küfür eden kişinin sadece dışı insandır. Taşlarla dövünmekten kasıt, tespih çekmek ve zikir etmektir. Her şeyin Hakk’tan olduğunu, Hakk’ın olduğunu ve Hakk olduğunu bilmemiz gerek. Bu tevhit eğitimi tamamlandığında insan tamam hale geliyor ve insan oluyor. Kul ve insan ayrımına bakacak olursak, kul her türlü tanrılık iddiasından arınmış kimsedir. Kul, Allah’ın huzurunda secde eder, ne kadar secde ederse o kadar Rabb’ine yükselir. Allah’ın huzurunda alçalan bütün kâinata karşı yücelir. Niyazi Mısri, eğitim aldığı dergâhta, gündüz dergâha ve halka hizmet ediyor ve bunu Hakk’a hizmet etme bilinciyle yapıyor. Dolayısıyla her şey ibadettir. İbadet sadece namaz kılmak, oruç tutmak değildir, dört yüzü aşkın ibadet çeşidi vardır. Sadece iyi bir şey yapmak değil kötü bir şey yapmamak da ibadettir. Yere çöp atmamak, bir yetimi doyurmak, bir köpeğin yaralarını iyileştirmek güzel ibadetlerdir.”

KÂİNATIN ÖZÜ ALLAH’IN NURUDUR

“Bütün varlıklar Allah’ın nurundan yaratılmıştır” diyen Yalsızuçanlar, “Bir plastiğin içinde bile Allah’ın nuru vardır. Bütün kâinatın özü Allah’ın nurudur. Allah nuruyla her şeyin içindedir ve her şeyi kuşatmıştır. Allah’ın olmadığı hiçbir şey ve hiçbir an yoktur. ‘Nereye dönerseniz Allah oradadır’ diyor ayeti kerimede, demek ki biz neye bakarsak Alah’a bakmış oluyoruz. O yüzden Niyazi Mısri diyor ki ‘Nereye baksan Allah’ın nuru oradadır, ne duyarsan duy Kuran’ın özü ondadır.’ Biz bu dünyaya Hakk’ı bulmaya ve kendimizi bilmeye geldik” diye konuştu.

Diğer Haberler