Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Aralık 2011

ABONE OL

Milli şairimizi minnetle andık

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Akif’i sadece bizim İstiklal Marşımızın yazarı olarak değil, bu toplumun bir önderi, bir kahramanı olarak, örnek bir insan olarak yüreğimizde hissetmeliyiz” dedi.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Akif’i sadece bizim İstiklal Marşımızın yazarı olarak değil, bu toplumun bir önderi, bir kahramanı olarak,  örnek bir insan olarak yüreğimizde hissetmeliyiz” dedi. Esenler Kaymakamlığı tarafından Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. yıl dönümü nedeniyle Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda bir anma programı düzenlendi. Törene, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya, Esenler Müftüsü Ali Kara, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, Özdebir İlköğretim Okulu öğrencilerinin şiir dinletisinin ardından ilk konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında fikri ve edebi alanda çok önemli bir katkı sağladığını anlattı.  Karakaya, milli şairin, güçlü mesaj ve fikirleriyle günümüzde de tüm güncelliğini koruduğunu ve düşünceleriyle gelecek nesillere yön verdiğini söyledi.

Karakaya’nın ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen program vesilesiyle O’nun bu toplum için neyi ifade ettiğini, aslında bu toplumda O’nun eksikliğinin hangi eksikliğe yol açtığını, O’nun var olsaydı, varlığının bu toplumda neyi tamamlayacağını ve bu topluma neyi öğreteceğini anlamak gerektiğini belirtti. Göksu, “Bugün konuşacağımız ve hayırla yad edeceğimiz bir anı birlikte yaşıyoruz” dedi.

İzi sürülmese gereken bir insan

Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle,  şükranla ve duayla anmak ve hatırlamak istediğini söyleyen Göksu, her toplumun geriye dönüp baktığında o toplumun yüreğinde iz bırakmış, gittiği yoldan giden insanların olduğunu ve hayatı boyunca toplumlarda izi sürülen insanların var olduğunu belirten Göksu, bu anlamda Mehmet Akif Ersoy’un izi sürülmesi gereken ve her zaman yâd edilmesi gereken bir insan olduğunu belirtti. İstiklal Marşı’nı yazdığı günden bugüne kadar toplumumuzda onu var eden ve değerli kılan birçok etkenin olduğunu dile getiren Göksu, “ Buradaki temel soru şudur:  Akif’i Akif yapan değer neydi? Akif bu toplum için niçin bu kadar kıymetliydi, niçin Akif için biz 75 yıldan bu tarafa anmalar düzenliyoruz,  dualar okuyoruz, onun şiirlerini okuyoruz, onun beyitlerini okuyoruz, onun hatıralarını okuyoruz;  hatta kendi ikili sohbetlerimizde onun eserlerini kendimize bir hayat örneği olarak sunuyoruz? Bu sorunun cevabını gerçekten hep birlikte verirsek, yeni bir toplumun inşasında,  özellikle yeni bir neslin inşasında yeni medeniyeti tasavvur edecek, yeni bir medeniyeti inşa edecek nesilleri yetiştirecek olan özellikle öğretmenlerimize ve öğrencilerimize bunu idrak bilinciyle eğitmek birinci derecede görev olmalıdır diye düşünüyorum” diye konuştu. Mehmet Akif Ersoy’u sadece resmi bir törenle anmanın yeterli olmadığına dikkat çeken Göksu, “O’nun ruhaniyetine inip, O’nun dinamiklerini yeni yetişen nesle onu bir idrak elbisesi olarak giydirebilirsek, işte o zaman biz bu toplumda yeni Akif’leri üretir ve bu toplumda yeni kahramanları, yeni önderler üretir ve yeniden eski medeniyetimizdeki var olan gücümüze, o bükülmez gücümüze  hep birlikte ulaşırız diye düşünüyorum” dedi.

Bu millet hiçbir milletin sömürgesi olmadı

Akif’i Akif yapan en temel özelliklerinin birinin imanı, inancı, ideali, azmi, sabrı ve sebatı ve vefası olduğunu söyleyen Göksu, Ersoy’un erdemli diye tanımlayabileceğimiz bir insanda var olması gereken en temel özellikleri  kendi içerisinde içselleştirmiş ve bu içselleştirdiği hayatını da örnek ve model bir insan olarak hayatının her safhasına koymuş bir insan olduğunu belirtti. Mehmet Akif Ersoy’un korkmadan hep ileriye doğru baktığına dikkat çekerek konuşmasına devam eden Göksu, sözlerine şöyle devam etti:“Onun içindir ki o yürekten Korkma, sönmez! diye bir ifade çıkabilmiştir. Eğer o yürek olmasaydı, o korkma diyen elbet çıkmayacaktı. O gün o korkma çıktığı için bu millet çok şükür korkmadan hep ileriye doğru yol almayı bilmiş ve tarihide hiçbir milletin sömürgesi olmamıştır. Ne zulmetmiştir bizim milletimiz, ne de zulme uğramıştır. Zalime de müsaade etmemiş, mazlumu da yalnız bırakmamıştır. Çünkü bu toprağın ruhunda Akif’in içselleştirdiği o ruhaniyetin varlığı vardır. O açıdan Akif’i sadece bir insan olarak değil, Akif’i sadece bizim İstiklal Marşımızın yazarı olarak değil, Akif’i gerçekten bu toplumun birer önderi olarak, bu toplumun bir kahramanı olarak,  bu toplumda kendisinden örnek alınması gereken örnek bir insan olarak tarihte adam gibi yaşamış, adam gibi hatırlayarak onu yüreğimizde hissettiğimiz ve onu okulumuzun ve derslerimizin başköşesinde, misafir ettiğimiz zaman ben inanıyorum ki bu toplum yeninden Akif’ler çıkaracak; ama Akif’in dediği gibi inşallah bu millete Allah bir daha istiklal Marşı yazdırmayacak.”

Eserleriyle milletine olan aşkını gösterdi

AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak ise Mehmet Akif Ersoy’un  eski bir milletvekili olduğunu ve İstiklal Marşını kaleme aldığında karşılığında herhangi bir ücret talep etmediği hatırlattı. Bak,  Esenler Belediye Başkanı Göksu’nun konuşmasını destekleyerek, “Gerçekten Akif’i anlamak gerekiyor. O şiirlerinde ve ortaya koyduğu eserlerinde inançlı ve imanlı bir gencin hissiyatını ve milletine olan aşkını gösterdi” dedi. 

Bağımsızlığımız kolay kazanılmadı

Programda en son konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, 2011 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı ilan edildiğini hatırlatarak konuşmasına başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mehmet Akif Ersoy’u anmak için program düzenlediklerin söyledi. “Mehmet Akif Ersoy,  ay – yıldızlı  şehitlerimizin kanıyla rengin almış o mukaddes bayrağımızın her göndere çekişilişinde gururla söylediğimiz İstiklal  Marşımızın yazarı” diyen Madenoğlu,  memleketin kurtuluşu ve bağımsızlığımızın kolay kazanılmadığına dikkat çekerek memleketimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi. Madenoğlu, konuşmasını Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı şiirlerden bir kaçını okuyarak tamamladı. Program, öğrencilerin, Mehmet Akif’in “Ordunun Destanı”, “Bülbül”, “Çanakkale Şehitlerine” ve İstiklal Marşı”nı okuması ve müzik öğretmenlerinin Akif’in şiirlerinden bazı besteleri seslendirmesiyle sona erdi.

 

Diğer Haberler