Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Mart 2018

ABONE OL

Millet Olmak Her Şeyine Sahip Çıkmaktır

"Mevlana'dan Öğütler" programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, "Millet; değerlerine, tarihine, vatanına, imanına kendisine ait olan her şey sahip çıkar. Köroğlu'na da, Mesnevi'ye de sahip çıkmalıyız, millet olmak bu demektir" dedi.

“Mevlana’dan Öğütler” programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, “Millet; değerlerine, tarihine, vatanına, imanına kendisine ait olan her şey sahip çıkar. Köroğlu’na da, Mesnevi’ye de sahip çıkmalıyız, millet olmak bu demektir” dedi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlâna’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerliler ile bir araya geldi. Mesnevi üzerine sohbet eden Işık, Mevlâna’nın münafıkların özellikleri üzerine yazdığı kısımları dinleyenlere açıkladı.

MÜNAFIK, MECBUR KALMAZSA ALLAH’I ZİKRETMEZ

Münafıkların Müslümanları dini meselelerde uğraştırdıklarını, Müslümanlığı basit ve hor görerek Müslümanları ilkel insanlar gibi gördüklerinden bahseden Işık, münafıkların özelliklerine değindiği sohbetinde şunları kaydetti:

“Münafıklar Peygamber Efendimiz zamanında da vardı, bu kimseler ezandan, namazdan rahatsız olurlar. Münafıkların ilk özellikleri, yaptıkları ibadetleri gösteriş için yapmalarıdır. Münafıklar müminlerle birlikte namaza gelir ama gösteriş için gelir. Onun namaza gelmesi dua için veya Allah için değildir. İkinci alametleri ise, münafıklar namaza kalkacakları zaman isteksiz ve yorgun kalkarlar. Namazda tembellik ederler. Namazı sırf insanlara gösteriş olsun diye kılarlar. Allah’ı mecbur kalmadıkça Allah’ı zikretmezler. Halbuki Allah ‘Beni çokça zikrediniz’ buyuruyor ayet-i kerimede. Münafıklar namaz, hac, oruç gibi meselelerde müminlerle uğraşırlar. Kurban Bayramı’nı hafife alırlar. Aslında kurban kesmek yok, Allah yolunda kurban olmak var Kurban Bayramı’nda. Münafıklar bu bayramı ‘kavurma bayramı’ olarak görürler.”

MANEVİYATIMIZ YOKSA BİZ YOKUZ

Afrin’de gerçekleşen operasyonla ilgili olarak, millet bilincine sahip çıkmamız gerektiğinden bahseden Işık, “Ecdadımız ne yaptıysa onu yapacağız, değerlerimize sahip çıkacağız. Mevlana diyorsunuz, Süleyman Çelebi diyorsunuz, bazı kişiler bir şey bilmiyorlar veya ‘Onları boş verin’ diyorlar. Maneviyatı olmayan, ruhu olmayan bir millet, millet olmaz sadece kalabalık olur. Millet; değerlerine, tarihine, vatanına, imanına kendisine ait olan her şey sahip çıkar. Her şeye sahip çıkmamız gerekiyor, ancak böyle millet olabiliriz. Köroğlu’na da, Mesnevi’ye de sahip çıkmalıyız, millet olmak bu demektir.”

Diğer Haberler