Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Ocak 2015

ABONE OL

Mevlid Kandili Coşkuyla Kutlandı

Mevlid Kandili münasebetiyle Sondurak Camii’nde Esenler’de ilk defa olmak üzer bir Osmanlı geleneği olan Temcid-i Şerif okundu. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte ise Abdulmetin Balkanlıoğlu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’i anlattı.

Mevlid Kandili münasebetiyle Sondurak Camii’nde Esenler’de ilk defa olmak üzer bir Osmanlı geleneği olan Temcid-i Şerif okundu. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte ise Abdulmetin Balkanlıoğlu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’i anlattı.

Esenler’de Mevlid Kandili coşkusu yaşandı. Kandil Münasebeti ile Esenler Müftülüğü tüm camilerde yatsı namazının ardından kandil duası yaptı. Esenler Belediyesi ve Esenler Müftülüğü tarafından düzenlenen kandil programında Sondurak Camii’nde Temcid-i Şerif okundu. Yatsı namazının ardından Esenler Müftüsü Halil Şekerci’nin yaptırdığı duadan sonra Esenler Belediyesi görevlileri tarafından vatandaşlara kandil simidi ve mevlid şekeri dağıtıldı.

Mevlid Kandili münasebetiyle düzenlenen etkinliğin ikincisi ise Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Esenler Belediyesi ve Esenler Giresunlular Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği programda Balkanlıoğlu hoca Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in gönüllere hitap eden güzel ahlakını anlattı.

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu gecede yaptığı konuşmada Mevlid Kandili gecesinin herkes için yeni bir başlangıç olmasını temenni etti. Peygamber Efendimiz için çok güzel şiirler, kasideler okuyup onu her zaman çok güzel yâd edebildiklerini ifade eden Başkan Göksu “Asıl sorgulamamız geren onun ümmeti olabiliyor muyuz? Kendimize bu soruyu sormalıyız. O, sadece bize dini iletip öğrenin demedi Bize yeni bir insanlık toplum düzeni, yeni bir rehber olarak geldi. O, sadece iman, güzel ahlak ve amellerle üstünlüğün olacağını söyledi. O’nun güzel ahlakını hep birlikte örnek almalı yaşantımızı buna göre şekillendirebilmeliyiz” dedi.

ABDULHAMİD’İN TORUNLARINI BEKLİYORLAR

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in nerede bir mazlum olsa yanında olduğunu, nerede bir zalim varsa da onun karşısında durduğunu ifade etti. Gazze Belediye Başkanı ile olan bir anısını da anlatan Başkan Göksu “ Gazze Belediye Başkanı benim dostumdur. Ona benim hayatımın miting meydanlarında zalimleri protestolarla geçtiğini onların hayatının ise her gün şehit olmakla geçtiğini ifade ettim. Bu size bir yılgınlık vermiyor mu dedim. O da bana “Her doğan Filistinli bir gün mutlaka Mescid-i Aksa’da namaz kılacağına inanarak yaşar. Biz bunu mutlaka biliyoruz. Ayrıca biliyoruz ki Abdülhamid’in torunları bir gün gelip bizleri kurtaracak” dedi. İşte bu söz beni çok derinden etkiledi. İnsanlığın vicdanı biziz. Bu vicdanı elimizde tutabilmemiz için Peygamber Efendimize sıkı sıkıya bağlı olmalı, mazlumun yanında zalimin ise karşısında dimdik durmalıyız” şeklinde konuştu.

GÜZEL AHLAKINI ÖRNEK ALMALIYIZ

Mevlid Kandili münasebetiyle düzenlenen gecede Abdülmetin Balkanlıoğlu’da Peygamber Efendimizin güzel ahlakından örnekler verdi. Programına tüm salonu dolduran herkese Salavat-ı Şerif getirerek başlayan Balkanlıoğlu “İşte şimdi saatlerce yapılacak sohbetin feyzini ve bereketini topladı. Enerjiyi aldık. Artık başlayabiliriz” diyerek programına başladı. Peygamber Efendimizin güzelliğinin hem fiziken hem de ruhen çok büyük olduğunu ifade eden Abdulmetin Balkanlıoğlu “ Peygamberimiz insanlığı yanlışlarından alıkoymak onları doğruluğa iletmek için yaşadı. Güzel ahlakıyla tüm dünyaya örnek oldu. Bizler de hayatımız da onu örnek alarak yaşamalıyız. Allah’a iman eder Peygamber Efendimizin yolundan gider ise işte o gün kurtuluşa ereceğimiz gündür. Ahirette Peygamber efendimiz bizlere şefaatçi olur ve yanına bizleri almadan cennet kapısından içeri girmez. Cennetin anahtarının tek şifresi vardır o da Peygamber Efendimiz’dir” dedi.

ONUN İZİNDEN GİDEREK KUTLAMALIYIZ

Programın düzenlenmesine katkısı olan Esenler Giresunlular Derneği Onursal Başkanı Faruk Aydın, düzenlenen bu özel gecede salonu dolduran herkese teşekkür etti. Aydın Peygamber Efendimiz’in dünyaya iştirak etmesinin yeniden doğuşu simgelediğini ifade ederek “ Bu büyük manayı idrak ederek yaşamalıyız. İşte o zaman en güzel mertebelere erişebiliriz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğumunu onun izinden giderek kutlamalıyız. Bu gece onu daha iyi anlamalı ve bu doğrultuda yaşamalıyız” ifadelerini kullandı.

YOĞUN KATILIM

Etkinlikte Esenler Müftüsü Halil Şekeri ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran’da kısa birer konuşma yaparak etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler. Etkinliğe Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Esenler Giresunlular Derneği Onursal Başkanı Faruk Aydın’ın yanı sıra İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

Diğer Haberler