Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Ocak 2017

ABONE OL

Mevlana’nın Öğütleri Günümüze Ulaşıyor

Prof. Dr. Emin Işık, "Mevlana'dan Öğütler" programında, Hz. Mevlana'nın, bütün ömrün bugünde saklı olduğu ve bugünün kıymetinin bilinmesi gerektiği nasihatinin günümüze kadar ulaştığını söyledi.

Prof. Dr. Emin Işık, “Mevlana’dan Öğütler” programında, Hz. Mevlana’nın, bütün ömrün bugünde saklı olduğu ve bugünün kıymetinin bilinmesi gerektiği nasihatinin günümüze kadar ulaştığını söyledi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlana’dan Öğütler” programı kapsamında Esenlerliler ile bir araya geldi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Işık, Şems-i Tebrizi’nin bilinmezliği ve evliyalar hakkında konuştu.

BUGÜN DE EVLİYALAR VAR

Prof. Dr. Emin Işık, bu devirde de evliyaların var olduğunu; fakat kendilerini açığa vurmadıklarını belirterek, “Zaten esas olan bu işin gizliliğidir. Evliyalar hazine gibidirler, merak eden arayıp bulsun” dedi. Işık, sofilerin bugünün kıymetini bildiğini belirterek, “Bütün ömür bugündür, o da içinde yaşadığımız andır. Zamanın bize geri dönüşü yoktur, dolayısıyla mevcut olanı da kaybetmiş oluruz. Bu Mevlana’nın Hüsameddin Çelebi’ye nasihatlerindendir” diye konuştu.

‘HAKİKATLER GÜNEŞİ’ ŞEMS-İ TEBRİZİ

Mevlana’nın dilinden Şems-i Tebrizi’yi anlatan Işık, “Hüsameddin Çelebi Mevlana’dan kendisine Şems-i Tebrizi’yi anlatmasını istemiş, Mevlana ise cevaben, eğer O, dünyada aşikare olursa ne sen kalırsın ne ucun ne ortan kalır. Yani Şems’in sırlarını ben sana baştan sona anlatsam, sen de yok olursun, ben de yok olurum. Şems-i Tebrizi ucu bucağı olmayan bir kuvvet” diyor. Mevlana Şems’i, Şems’ül Hakayık “Hakikatler Güneşi” olarak tanımlıyor. Güneş alemi aydınlatır fakat o sana yaklaşırsa seni yakar” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler