Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Haziran 2013

ABONE OL

Metro Bugün Hizmete Giriyor

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 14 Haziran Cuma saat 15.00’den sonra hizmete girecek Otogar – Esenler - Kirazlı - Başakşehir - Olimpiyat Stadı Metro Hattı'nda incelemelerde bulundu.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 14 Haziran Cuma günü saat 15.00’dan sonra hizmete girecek Otogar – Esenler – Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyat Stadı Metro Hattı’nda incelemelerde bulundu.

Trafik sorununa çözüm için hayata geçirilen Otogar – Kirazlı, Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyat Stadı Metro Hattı’nda sona gelindi. 2006 yılında yapımına başlanan Metro hattı, 14 Haziran Cuma günü saat 15.00’den itibaren hizmete başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında yapımına başlanan Metro hattı,  toplamda 16 istasyondan oluşuyor. 21.7 kilometre hat uzunluğuna sahip metro, saatte 105 bin yolcu kapasitesine sahip oluşuyla dikkat çekiyor.  Son teknoloji ile inşa edilen Metro Hattı’nda interaktif (ortama göre kendini ayarlayabilen) bir yangın emniyet sistemi bulunuyor. Kullanılan tüm ekipmanların yüksek derecede ısıya dayanıklı ve zehirli gaz çıkarmayan malzemelerden seçildiği Metro hattında, olası bir yangında insanların güvenli olarak tahliye olması için ispatlanmış ve güvenilir bir duman kontrolü ve tahliye sistemi de bulunuyor.

GÖKSU İNCELEMELERDE BULUNDU

Bölge halkının dört gözle beklediği Otogar – Kirazlı, Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyat Stadı Metro Hattı’nda incelemelerde bulunan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da yeni Metro hattının Esenlerlilerin hayatını kolaylaştıracak çok ciddi bir proje olduğunu söyledi. Metronun şehir trafiğindeki önemine dikkat çeken Göksu, “İstanbul gibi büyük metropollerde Metro çok önemli bir işleve sahip. Artık Metro Esenler’de 4 istasyonla hizmet verecek ve ulaşımda ilçemize büyük bir kolaylık yapacak. İstasyonlar çok güzel, modern ve kullanışlı. Esenler ve Bağcılar ve Başakşehir’dekiler başta olmak üzere bu hattı kullanacak tüm hemşehrilerimize ve İstanbulumuza hayırlı olsun” dedi. Göksu, projeyi hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a da teşekkür etti.

105 BİN YOLCU KAPASİTELİ

Türkiye’nin en uzun şehir içi raylı sistem hattı olan Otogar-Kirazlı, Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyat Stadı Metro Hattının durakları ise şöyle:

1- Esenler İstasyonu2- Menderes İstasyonu3- Üçyüzlü İstasyonu4- Bağcılar Meydan İstasyonu5- Kirazlı İstasyonu6- Yeni Mahalle7- Mahmutbey İstasyonu8- İstoç İstasyonu9- İkitelli Sanayi İstasyonu10- Turgut Özal İstasyonu11- Siteler12- Metrokent13- Başak Konutları14- Ziya Gökalp Mahallesi İstasyonu 15- Olimpiyat16- Araç depo sahası

 

Diğer Haberler