Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Aralık 2015

ABONE OL

Metris’te Hüzünlü Şeb-i Arus Töreni

Esenler Belediyesi'nin Metris 2 No'lu T ve R Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu ile birlikte bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği Şeb-i Arus programında hükümlü ve tutukluların, verdikleri Tasavvuf Müziği Konseri ve yaptıkları Sema gösterisi ayakta alkışlandı.

Esenler Belediyesi’nin Metris 2 No’lu T ve R Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu ile birlikte bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Şeb-i Arus programında hükümlü ve tutukluların, verdikleri Tasavvuf Müziği Konseri ve yaptıkları Sema gösterisi ayakta alkışlandı.

12 Eylül Askeri Darbesi’nden sonra açılan ve birçok ünlü isme ev sahipliği yapan Metris Cezaevi, farklı bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Esenler Belediyesi ile Metris 2 No’lu T ve R Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu, Hz. Mevlâna’nın 742. Vuslat Yıldönümü kapsamında bu yıl üçüncüsü yapılan ve geleneksel hale gelen Şeb-i Arus programı düzenledi. Programa; Metris Ceza ve İnfaz Kurumlarından Sorumlu Cumhuriyet Savcısı Fuat Arı, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Metris 2 Nolu T Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu 1. Müdürü Erol Özbulut, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik ile hükümlü ve tutuklu yakınları katıldı.

GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADILAR

Bir hükümlünün üstad Necip Fazıl Kısakürek’in “Zindandan Mehmet’e Mektup” adlı şiirini okumasıyla başlayan programda duygusal anlar yaşandı. Bazı hükümlü ve tutuklu yakınlarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Programın açış konuşmasını yapan Metris Ceza ve İnfaz Kurumlarından Sorumlu Cumhuriyet Savcısı Fuat Arı, “Şu anda dünyanın en modern ceza infaz kurumunda bulunuyorsunuz. Mahkum ve tutuklu yakınlarının gözü arkada kalmasın. Evlatlarınız, çocuklarınız, eşleriniz bizlere emanet” dedi.

ŞEB-İ ARUS’U GELENEKSEL HALE GETİRDİK

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, “Üçüncüsünü düzenlediğimiz Şeb-i Arus’u geleneksel hale getirdik. Şu an tam bir vuslat mekanındayız. Dualarımız odur ki; kardeşlerimiz bir an evvel sevdiklerine vuslat eylesinler. Sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu bir hayat sürsünler” diye konuştu.

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ise, manevi atmosferden hayli etkilendiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Bu arkadaşları görüp de alemlerin Rabbine hamd etmemek mümkün değil. Dünyada ölümden başka her şey yalan. Demek ki, tek gerçek ölüm. Ve hepimiz bu gerçeğe doğru yürüyoruz. Bu atmosferde hepimiz başka alemlere yolculuk ettik”.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER AYAKTA ALKIŞLANDI

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda 24 hükümlü ve tutuklunun oluşturduğu Tasavvuf Müziği Korosu ve Sema Grubu, salavat-ı şerif, tekbir ve ilahiler okudu. Grubun verdiği ilahi konseri, konukları adeta mest etti. Konser esnasında yakınlarının sesini duyan bazı tutuklu ve hükümlülerin yakınları gözyaşlarını tutamadı. Konser sonrası ney eşliğinde salonda sema gösterilerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, davetlilerden büyük alkış aldı.

BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİ’Nİ UNUTMADILAR

Hükümlü ve tutuklular, Suriye’deki Bayırbucak Türkmenleri’ne de unutmadı. Tutuklu ve hükümlüler, Esenler Belediyesi’nin kendilerini verdiği hediyelerin Bayırbucak Türkmenleri’ne gönderilmesini istediler. Program, tutuklu ve hükümlülerin aileleri ve protokol üyeleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Diğer Haberler