Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mayıs 2013

ABONE OL

Metris Buluşmaları Başladı

Esenler Belediyesi’nin Metris Cezaevi’nde bulunan mahkûmlara yönelik düzenlediği ‘Metris Buluşmaları’ tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun sohbeti ile başladı.

Esenler Belediyesi’nin Metris Cezaevi’nde bulunan mahkûmlara yönelik düzenlediği ‘Metris Buluşmaları’ tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun sohbeti ile başladı.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Metris Cezaevi’ndeki mahkûmlara moral vermek ve motivasyonlarını artırmak amacıyla konferanslardan sohbetlere, seminerlerden çeşitli kültürel etkinliklere kadar bir dizi program düzenliyor. ‘Metris Buluşmaları’ adı altında gerçekleştirilen programların ilki, tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun ‘Osmanlı’da Peygamber Sevgisi’ konusunu anlattığı programla başladı. Programa Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Metris Cezaevi 2. Müdürü Hakan Güvercin, Metris Cezaevi Eğitim Müdürü Nurettin Himyeri, idari personel ve mahkûmlar katıldı.

SÜNNETE GÖRE YAŞADILAR

Esenler Sanat Evi (ESEV) İlahi Grubu’nun söylediği ilahiler ile başlayan programda Bahadıroğlu, sözlerine Osmanlı Devleti’nin tüm kurumlarıyla bir sünnet devleti olduğunu aktararak başladı. Bahadıroğlu, Osmanlı Padişahları ve Osmanlı halkının Hz. Peygamber (S.a.v.)’in sünnetine göre yaşadıklarını söyledi. Osmanlı Padişahları’nın Hz. Peygamber (S.a.v.)’e büyük bir sevgi duyduğunu belirten Bahadıroğlu, “Osmanlı Devleti Padişahları’ndan Fatih Sultan Mehmet’in, Yavuz Sultan Selim’in Peygamber Efendimiz (S.a.v.)’e olan sevgisini bilmeyen yoktur. Bu padişahlarımız, Hz. Peygamber (S.a.v.) aşkı münasebetiyle hayatlarının her dakikasını Efendimiz’in yaşadığı gibi yaşamışlardır. 2. Abdülhamit Han, Peygamberimiz (S.a.v.)’e olan sevgisi nedeniyle İstanbul ile Medine arasına tren rayı yaptırmıştır. Tren, Medine yakınlarına geldiğinde ses çıkartarak Peygamberimiz’i (S.a.v.) rahatsız eder düşüncesi ile tren rayının üstüne keçe yerleştirmişlerdir” diye konuştu.

PROGRAMLAR DEVAM EDECEK

Programda konuşan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat da, Metris Buluşmaları’nı düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tutukluların sosyal ve kültürel etkinliklerden uzak kalmaması için hayata geçirdikleri bu programların devam edeceğini de belirten Polat, mahkûmlara Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun selamını da ilettikten sonra sözlerini noktaladı.Program, mahkûmların bakır kabartmadan kendi yaptıkları Osmanlı arması ile Osmanlı tuğrasını Polat ve Bahadıroğlu’na hediye etmesinin ardından sona erdi.

 

Diğer Haberler