Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Aralık 2017

ABONE OL

Mesnevi, Kültür ve İnancımızı Besler

"Edebiyat Söyleşileri"nde Hz. Mevlana'nın en önemli eseri Mesnevi'den bahseden Yazar Sadık Yalsızuçanlar, "Mesnevi, edebiyat, güzel sanatlar, mimari ve düşünce hayatımızı adeta bir çeşme gibi besler" dedi.

“Edebiyat Söyleşileri”nde Hz. Mevlana’nın en önemli eseri Mesnevi’den bahseden Yazar Sadık Yalsızuçanlar, “Mesnevi, edebiyat, güzel sanatlar, mimari ve düşünce hayatımızı adeta bir çeşme gibi besler” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Edebiyat Söyleşileri” programı Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda konuşan Yazar Sadık Yalsızuçanlar, Hz. Mevlana’nın dünyaca ünlü eseri Mesnevi’den ve Mesnevi’nin etkilediği sanatlardan söz etti.

MEVLANA İÇİN ÖLÜM YAS DEĞİL SAADET BAŞLANGICI

Hz. Mevlana’nın sevgiliye kavuşma gecesi olarak nitelendirdiği Şeb-i Arus’u, bazı insanlar ayrılık olarak nitelendirmesinin ölüm korkusuyla ilgili olabileceğine değinen Yalsızuçanlar, “Ölümden korkuyoruz, belki bizim korkumuz dünyayı yaşamamız gerektiği gibi yaşayamadığımızdan kaynaklanıyor. Alimler, Allah’ın verdikleriyle doydukları için O’nun yasakladığı şeylerden kaçınarak yaşıyorlar, dolayısıyla ölümü de bir kuşun kafesten kurtulması şeklinde yorumluyorlar. Şeb-i Arus sevgiliyle buluşmak, Hakk’ın cemaline kavuşmaktır. Ölümü bir yas aracı olarak değil bir saadet başlangıcı olarak kabul edildiği için ölüm kutlanır” şeklinde konuştu.

MESNEVİ, GÖNÜLLERİN HAKİKATE AÇILMASIDIR

Mesnevi’yi okumanın zahmetli ve emek isteyen bir iş olduğunun altını çizen Yalsızuçanlar, Mesnevi’nin kültür besleyen bir eser olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

“Mesnevi irfani ve kültürel zeminimizi besler. Bizim insanlık kalitemizi yükseltir ve Allah’a olan inancımızı artırır. Bizdeki duyguları besleyerek hareketlendirdiği için de güzel sanatları besler. Klasik Türk Müziği büyük oranda Mesnevi müziğinden ibarettir. Bizim müzik tarihimizin en büyük ismi Hammamizade İsmail Dede Efendi bir Mevlevi şeyhidir. Bütün büyük Osmanlı bestekârları tartışmasız olarak Mevlevi’dir diyebiliriz. Mesnevi adeta bir çeşme gibi edebiyatı da büyük oranda besler. Böylelikle Şeyh Galip gibi büyük şairlerimiz ortaya çıkmıştır, modern dönemde de Yahya Kemal’in etkilendiği en büyük eser Mesnevi’dir. Mesnevi aynı zamanda mimariyi beslemiş ve düşünce hayatımızı da geliştirmiştir. Mesnevi’yi gönüllerin hakikate açılması olarak da değerlendirebiliriz. Mesnevi gönülleri fethetmiş bir eserdir.”

Diğer Haberler