Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Ocak 2014

ABONE OL

Merkez Camii’ne 5 Yıldızlı Düzenleme

Esenler Belediyesi, Dörtyol Merkez Camii’nin çevre düzenlemelerini yaptı ve içerisinde asansörü, engelli tuvaletleri ve bebek bakım odasının da bulunduğu modern bir şadırvanı vatandaşların hizmetine açtı.

Esenler Belediyesi, Dörtyol Merkez Camii’nin çevre düzenlemelerini yaptı ve içerisinde asansörü, engelli tuvaletleri ve bebek bakım odasının da bulunduğu modern bir şadırvanı vatandaşların hizmetine açtı.

Esenler’de hayatı yenileyen Esenler Belediyesi, ilçenin en büyük camilerinden birisi olan Dörtyol Merkez Camii’nin çevre düzenlemelerini yaptı ve içerisinde asansörü, engelli tuvaletleri ve bebek bakım odasının da bulunduğu modern bir şadırvanı vatandaşların hizmetine açtı.

Cuma namazının kılınmasının ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları Faruk Aydın, Aydın Polat, Orhan Oğuz Türk, Ömer Çetinkaya, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, bazı Belediye Meclis üyeleri, Belediye birim müdürleri, Menderes Mahallesi muhtarı Bilal Koca ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun da hazır bulunduğu açılışla, Merkez Camii çevre düzenlemesi ve 5 yıldızlı şadırvanı ile, Esenler Meydanı’na ve Esenler’e yakışır bir hale geldi.

MİLLETİMİZİN PARASI MİLLETE

Açılış öncesi bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu söze, “Dörtyol Merkez Camii ve çevresi Esenler’in kalbi niteliğinde. Esenler’in kalbi niteliğinde olan bu bölgede gerek sosyal organizasyonlar, gerekse kültürel organizasyonlarda fiziki mekânın güzelliği çok önemliydi” diyerek başladı. Merkez Camii ve çevre düzenlemeleri için yaklaşık 800 bin lira harcadıklarını söyleyen Göksu, “Milletimizin parası, millete harcanıyor” dedi.

DOKUNULMADIK HAYAT BIRAKMADIK

“Biz bu camilerin inşası ve imarıyla sorumluyuz. Bize yüklenen manevi sorumluluk budur” diyen Göksu, “Yönetim ya da kamu, kendi milletinin, kendi toplumunun değerlerine hizmet etmek zorunda. Biz buna hizmet etmekle sorumluyuz. Bu anlamda bu güne kadar 15’e yakın Kur’an Kursu’nun inşasıyla, camilerin cephelerinin giydirilmesi ve restorasyonlarıyla, inşa ettiğimiz yeni camilerle beraber Esenler’de dokunulmadık bir hayat bırakmadık” şeklinde konuştu.

AVLUYA SEBİL VE ŞADIRVAN

Esenler’de dini, sosyal ve kültürel hayata Belediye olarak katkı sunmaya devam edeceklerini belirten Göksu, “Biz Esenler’de camilere hizmet etmeye, camilerimizi büyütmeye devam edeceğiz” dedi. “Cami avlusuna kaynak suyundan yapacağımız sebille insanlarımız buradan ağız tadıyla sularını içecekler” diyen Göksu, cami avlusuna caminin silüetine uygun olarak ikinci ve modern bir şadırvanı da hizmete açacaklarını dile getirdi. Göksu, konuşmasının sonunda düzenlemesi yapılan Merkez Camii avlusu ve şadırvanının Esenlerliler’e ve İstanbullular’a hayırlı olmasını temenni etti.

Göksu’nun ardından konuşan Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Esenler Belediyesi’ne yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, “Yeni göreve başladığım için buranın eski halini ben görmedim. Ancak, bana çok berbat olduğunu söylediler. Şimdi çok güzel oldu. Bu hizmetinden dolayı belediyemize teşekkür ediyoruz. Bu hizmetler birer sadaka-i cariyedir” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, cami cemaatiyle birlikte önce şadırvanı, ardından da cami avlusunu gezdi.

HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

Menderes Mahallesi sınırları içinde kalan Merkez Camii, Esenler Belediyesi’nin projesiyle daha görkemli bir hale geldi. Çalışmalar kapsamında Merkez Camii’ne, 2 tanesi engelli vatandaşlara hizmet verecek, bay ve bayanlar için toplam 30 WC, 40 kişilik abdesthane, 1 adet özürlü asansörü,2 kişilik morg ünitesi ve 1 adet bebek bakım odası yapıldı. Merkez Camii’nin avlusu da yeniden düzenlenerek daha kullanışlı hale getirildi ve yeşil ağırlıklı bir bahçe oldu. Cami bahçesi ve şadırvan bölümünü gezen vatandaşlar, “Eskiden buraya kokudan giremezdik. Şimdi 5 yıldızlı otel gibi. Emeği geçenlerdenAllah razı olsun” diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Diğer Haberler