Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Aralık 2011

ABONE OL

Merhametli bir yaratıcının kullarıyız

Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş, İslam dininde sevgi ve merhametin önemine dikkat çekerek, “Hepimizin içindeki merhamet duygusu, Allah’ın yeryüzüne indirdiği merhametin parçasıdır. Hepimiz merhametli bir yaratıcının kullarıyız” dedi.

Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş, İslam dininde sevgi ve merhametin önemine dikkat çekerek, “Hepimizin içindeki merhamet duygusu, Allah’ın yeryüzüne indirdiği merhametin parçasıdır. Hepimiz merhametli bir yaratıcının kullarıyız” dedi.

Esenler Belediyesi tarafından İslam dünyasına ilişkin Esenlerlilerin gönül dünyasını aydınlatmak için düzenlenen Gönül Sohbetleri programının bu hafta ki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş oldu. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa; çok sayıda vatandaş katıldı. Anne babalarıyla beraber sohbeti dinlemeye gelen çocuklar da Doç. Dr. Mustafa Karataş’ı dikkatle dinledi. “Sevgi ve Merhamet Kültürü”  başlığı altında vatandaşlarla sohbete başlayan Doç. Dr. Mustafa Karataş, İslam dininin sevgi dini olduğunu söyledi. Sevginin çok önemli bir ilaç olduğunu kaydeden Doç. Dr. Karataş, ‘Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır’ atasözünü anımsatarak, “Öyle söz var ki savaşı keser, öyle söz var ki başı kestirir” dedi. Kur’an-ı Kerim’den örnekler vererek konuşmasına devam eden Doç. Dr. Karataş, Kur’an-ı Kerim’de sözün kıymetine dikkat çekildiğini belirterek, Kur’an’da güzel sözün bereketli olduğunu ve her zaman insanlara hayır getireceğini bildirdiğini söyledi. 

Güzel söz sadakadır

“Güzel söz sadakadır” diyen Doç. Dr. Karataş, tebessüm etmenin de bir sadaka olduğunu ifade ederek güzel sözün insanı rahatlattığını ve etkilediğini belirtti. Tüm Müslüman âleminin Peygamber efendimizin (s.a.v) sevgisine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Karataş, Allah’ı çok sevmemiz gerektiğini belirterek, O’nu ne kadar seversek onun da bizleri o kadar seveceğini söyledi. Konuşması esnasında anne babalara tavsiyelerde de bulunan Doç. Dr. Karataş, “Çocuklarınıza sevgiyi öğretmeliyiz” dedi. 

Merhamet etmeyene merhamet edilmezSevginin yanı sıra merhametin de çok önemli olduğu dile getiren Doç. Dr. Karataş, merhamet etmeyene merhamet edilmeyeceğini anlatarak, İslam dinine göre yalnız insanlara değil, hayvanlara da merhamet edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Allah’ın merhameti 100 parçaya böldüğünü ve bunun bir parçasını da yeryüzü için ayırdığını söyleyen Doç. Dr. Karataş, “Hepimizin içindeki merhamet duygusu, Allah’ın yeryüzüne indirdiği merhametin parçasıdır. Hepimiz merhametli bir yaratıcının kullarıyız” diye konuştu. Merhametli olan insanların elinde neyi var neyi yoksa her şeyini paylaşması gerektiğini belirten Doç. Dr. Karataş, “Merhametli insanlar, malını insanlar yolunda harcamaktan korkmazlar” dedi.

Diğer Haberler