Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Mayıs 2012

ABONE OL

Melihat Gülses: Tsm Bir Kültürdür

Zengin Türk Müziği repertuarıyla seslendirdiği ve büyük bir beğeni ile dinlenen Türk Sanat Müziği sanatçısı Melihat Gülses ESEV’de Esenlerlilerle buluştu. Gülses, Türk Sanat Müziği’nin Türk insanını yansıtan bir duruş, bir kültür olduğunu söyledi.

Zengin Türk Müziği repertuarıyla seslendirdiği ve büyük bir beğeni ile dinlenen Türk Sanat Müziği sanatçısı Melihat Gülses ESEV’de Esenlerlilerle buluştu.  Gülses, Türk Sanat Müziği’nin Türk insanını yansıtan bir duruş, bir kültür olduğunu söyledi.

Hizmete açıldığı günden bu yana bir çok ünlü sanatçıyı misafir eden Esenler Sanat Evi (ESEV) bir ilke daha imza atarak, Türk Sanat Müziğinin sevilen seslerinden ve TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olan Melihat Gülses’i Esenlerlilerle buluşturdu.

Programa kanun sanatçısı ve Haliç Üniversitesi öğretim görevlisi Safina Rizeli ile katılan Gülses, müzik eğitiminin ailede başladığını, türü ne olursa olsun kaliteli müziğin çocukların yetişmesinde büyük rol oynadığını belirtti. Çocukları konserlere getirmekten çok, nerede olurlarsa olsunlar iyi müzik dinletmenin önemine dikkat çeken ünlü sanatçı, müziğin bir aşk olduğunu, insanın müzikle tanışmasının kulağa okunan ezan ile başladığını kaydetti.

Sanat Müziğinin Türk insanını yansıtan bir duruş, bir kültür olduğunu  da kaydeden Melihat Gülses, sanat müziğinin saray müziği olduğunu ancak, halkın bunu benimsemediği iddialarının asla doğru bulmadığını belirtti.

ATATÜRK KARŞI DEĞİLDİ

Türk Halk Müziği‘ne de hayranlığını gizlemeyen Gülses, Atatürk’ün Türk Sanat Müziği‘ne karşı olduğu iddialarını yalanlayarak, Ata’nın Türk sanatçısına büyük değer verdiğini, bununla birlikte Türk sanatçısının kendi kültüründen kopmadan batı seviyesindeki bir güzelliği simgeleyen duruşunun olması gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

Halkın olsun, ya da sarayın olsun Türk kültürürün çok değerli bir kültür olduğunun da altını çizen Gülses,  “Müzikte ayrımcılık büyük hatadır. Çünkü müziğimiz kendi kimliğimizdir” diye konuştu.

Genç müzisyen adaylarına da seslenen ünlü sanatçı, “Müzik bir gönül, bir sevgi işidir, siz bu işe gönlünüzü koymalı, donanımlı ve yeniliğe açık insanlar olarak hayatınızı sürdürmelisiniz” dedi.

Gülses’in ağzından dökülen namelerle de çoşkulu anlar yaşayan Esenlerli vatandaşlar, program bitiminde hatıra fotoğrafları çektirdiler.

 

Diğer Haberler