Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Ocak 2013

ABONE OL

Mekke’nin Fethinde Kan Dökülmedi

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Doç. Dr. Mustafa Karataş, “Müslümanlar Mekke’de kan dökmedi, sadece ezan okudu. Bir tek katillere kılıç çekildi” dedi.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Doç. Dr. Mustafa Karataş, “Müslümanlar Mekke’de kan dökmedi, sadece ezan okudu. Bir tek katillere kılıç çekildi” dedi.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş’tı. Esenlerlilerin büyük ilgi gösterdiği programda Karataş, dinleyenlere Mekke’nin fethini anlattı. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hayatından kısa kesitler anlatarak konuşmasına başlayan Karataş, “Kim Peygamber’in hayatına bakarak kendine ibret sahnesi görmek isterse görür. Çünkü Allah, Onu bütün insanlığa örnek olarak yaratmıştır” dedi. Karataş, Mekke’deki müşriklerin, Müslümanlar’ın sayısı arttıkça Müslümanları ve Efendimiz’i öldürmeye çalıştığını ama Allah’ın onları koruduğunu da kaydetti.

KIBLEMİZ KÂBE OLUNCA HUZUR BULDU

Medine’deki Müslümanlar’ın namazı 17 ay boyunca Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya doğru kıldığını ve bu durumun Peygamber Efendimiz’e ağır geldiğini belirten Karataş, “Müslümanlar namazda Kâbe’ye dönemiyordu. Çünkü Kâbe ile ilgili bir emir yoktu. Ancak, Resulullah’ın gönlü hep Mekke’deydi” dedi. Karataş, bir ikindi namazında “Yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir!” diye emir gelmesi üzerine artık kıblenin Mescid-i Aksa’dan Mescid-i Haram’a yani Kâbe’ye, Mekke’ye döndüğünü söyledi. “Efendimiz buna çok sevindi. Gönlü huzurla doldu. Bundan sonra Kâbe daha çok rüyalarına girmeye başladı” şeklinde konuşan Karataş, Hz. Muhammed (s.a.v) ve ashabının Mekke’ye, Umre’ye gidişlerini ve Kureyş’in onları engelleme çabalarını da dinleyenlerle paylaştı. Karataş, Peygamber’in ve ashabının niyetinin savaşmak olmadığını, Mekke’ye yanlarına silah almadan sadece Umre için gittiklerini de hatırlattı.

SADECE EZAN OKUNDU

Peygamber Efendimiz ile beraberindeki 10 bin askerin Medine’den Mekke’ye yola çıkmalarının ardından, karşılarında her şeyi bitmiş ve Efendimiz’in gücüne karşı duramayacağını bilen bir Mekke olduğunu söyleyen Karataş, “Müslümanlar Mekke’de kan dökmedi, sadece ezan okudu. Bir tek katillere kılıç çekildi” dedi ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Allah’ın her şeye kadir olduğunu bildiğinden, Müslümanlara karşı yapılanlara da sabırlı davrandığını belirtti.

BİLAL ÖYLE BİR EZAN OKUDU Kİ…

Peygamberimizin ve 12 bin askerin Huneyn üzerine yaptığı seferi de anlatan Karataş, Bilal-i Habeşi’nin okuduğu ezanla insanları nasıl etkilediğini hatırlatarak; “Bilal, Huneyn’de öyle bir ezan okudu ki, Medineli Müslümanlar ağlayarak namaza koştu” şeklinde konuştu. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Ebu Mahzûre isimli, ezanla alay eden bir genci, sesini beğenmesi üzerine merhameti ve affeden yapısıyla caminin müezzini yaptığını belirten Karataş, “Peygamber’in sevgisi ve muhabbeti Mahzure’ye dokundu” dedi.

KIYAMETE KADAR O ANLATILACAK

Hz. Muhammed (s.a.v)’in son günlerini de kısaca anlatan Karataş, “Allah Resulü hasta olduğu dönemde ayaklarını sürüye sürüye camiye gidiyordu. Kendini iyi hissettiği zamanlar cemaate namaz kıldırıyordu” dedi. “O, 63 sene öyle bir hayat yaşadı ki, kıyamete kadar bütün kitaplar Onu yazdı ve yazacak” diyerek sözlerini sürdürdü. Karataş, “Biz yine Mekke’yi fetheden Müslümanlar gibi güçlü olmalıyız. Bugün Müslümanlar Allah’ın yolundan sapmadan yürümelidir” temenni ve tavsiyesiyle konuşmasını noktaladı. Program, Esenler Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kürşat Gülrenk’in Mustafa Karataş’a çiçek takdim etmesiyle sona erdi. Her Cuma akşamı dinleyenlerin gönlüne ışık tutan Gönül Sohbetleri’nin başlama saati ise bundan böyle 18:30’a alındı.

Diğer Haberler