Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Ocak 2015

ABONE OL

Mekke Artı Medine Medeniyettir

Şehrin Ajandası programında Esenlerliler ile "Medine Medine Büyüyen Bir Medeniyet Vardır" konulu bir söyleşi gerçekleştiren Yazar Yusuf Kaplan, "Mekke artı Medine, eşittir medeniyettir" dedi.

Şehrin Ajandası programında Esenlerliler ile “Medine Medine Büyüyen Bir Medeniyet Vardır” konulu bir söyleşi gerçekleştiren Yazar Yusuf Kaplan, “Mekke artı Medine, eşittir medeniyettir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Şehrin Ajandası programında Yazar Yusuf Kaplan, Esenlerliler ile bir araya geldi. Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat da katıldı.

DİN İLE MEDENİYET FARKLI

Yazar Yusuf Kaplan programda “Medine Medine Büyüyen Bir Medeniyet Vardır” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Kaplan, konuşmasına “Türkiye’de bir medeniyet fikri geliştirilmiş değil” diyerek başladı. Kaplan konuşmasının devamında, “Sezai Karakoç dışında zihnimizi, ufkumuzu açacak medeniyet fikri geliştirilmedi. Hatta Karakoç’un bile medeniyet fikrinin geliştirilmesi gerekir” ifadelerine yer verdi. Medeniyet ile dinin farklı şeyler olduğunu söyleyen Kaplan, “Medeniyet ile dini birbirine karıştırıyoruz. Din ilahi, medeniyet beşeri bir şeydir” dedi.

MEKKE + MEDİNE = MEDENİYET

“Mekke artı Medine, eşittir medeniyettir” diyen Kaplan, “Mekke dikey eksendir. Müslüman zihni bakımından çağın kurulduğu yerdir, Medine ise çağın korunduğu yerdir. Medine varsa medeniyetinizi kurarsınız, Mekke olmadan da Medine olmaz” şeklinde konuştu.

Kaplan, programın sonunda dinleyenlerin sorularını da cevapladı.

Diğer Haberler