Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Ağustos 2012

ABONE OL

Mehmet Zahit Kotku Esenler’de Anıldı

Esenler Belediyesi’nin “Anadolu’yu Mayalayanlar” programında gönüllerde iz bırakanlardan bir diğer isim Mehmet Zahit Kotku anıldı. Kotku’yu anlatan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, “Çok düşünür, az ve öz konuşurdu. Söylediği söz olurdu” dedi.

Esenler Belediyesi’nin “Anadolu’yu Mayalayanlar” programında gönüllerde iz bırakanlardan bir diğer isim Mehmet Zahit Kotku anıldı. Kotku’yu anlatan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, “Çok düşünür, az ve öz konuşurdu. Söylediği söz olurdu” dedi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ramazan etkinliklerinin en dikkat çekici programlarından birisi olan “Anadolu’yu Mayalayanlar”ın son misafiri gönüllerde iz bırakanlardan Mehmet Zahit Kotku oldu. Merhum Kotku’yu Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Esenlerlilere anlattı. Programa; TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ÜLKEMİZDEKİ DEĞİŞİMİN MİMARI

Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, çocukların ilgi ile takip ettiği çocuk animasyonları ile başladı. “Anadoluyu Mayalayanlar” programında ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, vefatının son anında “iş bu hayatta sadece iş Allah’ın rızasını kazanmaktır”diye hayat dersi veren Mehmet Zahit Kotku’u anlamak ve anmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Kotku’nun insan yetiştirmeye büyük önem verdiğini hatırlatan Göksu, “Bugün bu ülkede bu değişim yaşanıyorsa, bugün bu ülke dünyaya yön veren bir ülke haline geldiyse, bugün bu ülkenin siyasetçileri din diyanet diyorlarsa, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kur’an-ı Kerim’i ve Hz. Peygamber’in hayatını seçmeli ders oluyorsa, bugün Türkiye’nin siyaseti değişmişse, bugün bu ülkede siyaset yeni bir kulvarda, yönde hareket ediyorsa aslında 21. yüzyılın Akşemseddin’i diyebileceğimiz Mehmet Zahit Kotku Rahmetullahi Aleyh’in büyük rolü vardır”  dedi. 

HEPİMİZDE EMEĞİ VAR

“Mehmet Zahit Kotku’yu anmak, onu idrak etmek, onu düşünmek, onun hayatını bir hayat rehberi olarak görmek her halde millet ve çocuklarımız açısından da en önemli uğraşlardan bir tanesidir” diyen Başkan Göksu,  bugün ekranlarda, önlerde görülen birçok insanın ikinci üniversitesinin Kotku’nun konferanslar verdiği İskenderpaşa Dergâhı olduğunu ifade etti ve, “Her birimizin gidip feyz aldığı, bereket aldığı, orada gerçekten adam olmayı, ahlakı, erdemi öğrendiği dergâhlardan bir tanesi İskenderpaşa’ydı” diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Göksu’nun ardından konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır ise; “Esenler’e bu kadar emeği geçmiş, Esenler’i İstanbul’un en güzel ilçelerinden birisi haline getirme yolunda büyük adımlar atan vizyon sahibi bir kardeşimizin Esenler’in Belediye Başkanı olması hepimizin büyük bir şansı diye düşünüyorum” diyerek Başkan Göksu ve ekibine teşekkür etti. Konuşmaların ardından Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan’ın anlatımıyla Esenler Dörtyol Meydanı’na konuk olan Mehmet Zahit Kotku, Esenlerliler tarafından büyük bir dikkatle dinlendi. Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, hatıralar eşliğinde Mehmet Zahit Kotku’nun hayatından kesitler sundu. 

İLME ÇOK ÖNEM VERİRDİ

Tanıştığı andan itibaren herkese bir şeyler öğretmek amacında olduğunu çok sonra anladığını söyleyen Arslan, “Bize uyguladığı aslında bir öğretme yöntemiymiş. Bizlere (yaptığınız işi bilin,  yaptığınız işin ne olduğunun farkına vararak yapın, gözünüz kapalı yapmayın) demek istiyormuş”  diyerek öğrenmek için işin pratiğini yapmak gerektiğini, asıl olanın uygulama olduğunu, anlatmanın yetersiz kaldığını Hoca Efendi sayesinde öğrendiğini vurguladı. Mehmet Zahit Kotku’nun ilme çok önem verdiğini söyleyen Arslan, “Kendisi ilimle meşgul olduğu gibi çevresindekileri de devamlı olarak ilme teşvik ederdi. Ve ilimsiz olarak tasavvufi ritüelleri yerine getirmeyi sevmezdi” dedi.

ÇOK DÜŞÜNÜP, AZ KONUŞURDU

 Mehmet Zahit Kotku’nun birleştirici bir yanı olduğunu vurgulayan Arslan, Hoca Efendi’nin kitaplarında da hep (Müslümanları bir birinden ayırmayın) tarzında birleştirici konulara temas ettiğine dikkati çekti. Hoca Efendinin çok düşünüp, az ama öz konuştuğunu söyleyerek konuşmasına devam eden Arslan, “Söylediği söz olurdu” diyerek konuşmasını tamamladı. Mehmet Zahit Kotku’nun hayatını büyük bir dikkatle dinleyen Esenler halkı, programın ardından Bahtiyar Çakmak’ın verdiği tasavvuf müziği konseriyle keyifli dakikalar yaşadı.

 

Diğer Haberler