Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Haziran 2014

ABONE OL

Medeniyet Şehri Erdemli Şehirdir

Edebiyat Söyleşileri’nde konuşan Şair - Yazar Hilmi Yavuz, “Medeniyet şehri; medeniyet üreten, erdemli şehirdir” dedi.

Edebiyat Söyleşileri’nde konuşan Şair – Yazar Hilmi Yavuz, “Medeniyet şehri; medeniyet üreten, erdemli şehirdir” dedi.

Esenler Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Edebiyat Söyleşileri’, Şair – Yazar Hilmi Yavuz söyleşisi ile sona erdi. Dil ve edebiyat bilincinin toplumda yerleşmesi ve gelişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Edebiyat Söyleşileri’nin finali, edebiyat dünyasının önemli ismi Hilmi Yavuz ile yapıldı. Yavuz, “Şehir ve Medeniyet Algısı” konulu söyleşisiyle Esenlerli gençlerle bir araya geldi. Esenler Belediye Sabri Ülker Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programa; Esenler Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Hasan Taşçı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Üzeyir İlbak da katıldı.

ŞEHİR VE MEDENİYET ALGISI

“Şehir ve Medeniyet Algısı” üzerine konuşan Şair – Yazar Hilmi Yavuz, medeni şehirle medeniyet şehrinin farklı kavramlar olduğunu belirterek, “Bir şehrin medeni olması demek, o şehrin sosyolojik veya antropolojik olarak kırsaldan ayrı olması demektir” dedi. Müslüman düşünürler Farabi ve İbn-i Haldun’un şehir üzerine görüşlerini de dinleyenlerle paylaşan Yavuz, “Medeniyet şehri; medeniyet üreten, erdemli şehirdir” dedi.

KRİZ DÖNEMLERİNDE ÇIKIYOR

“Şehir ve medeniyet meselesi üzerinde düşünmek, toplumların büyük manada krize girdiği dönemlerde şehir ve medeniyet ilişkileri üzerinde durulmuştur” diyen Yavuz, “Platon, Devlet’i Atina şehir devletinin yıkılış döneminde yazmıştır. Farabi, Farabi el – Medinetü’l Fazıla’yı Abbasi Devleti’nin yavaş yavaş çöküş döneminde yazmıştır. Demek ki toplumun sosyal ve siyasi bazı krizler geçirdiği dönemlerde bir şehrin nasıl bir şehir olması ve kimler tarafından yönetilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Yavuz, medeniyet meselesinin bir talep olarak ortaya çıkmasının önemli olduğunu belirterek, “Cahil şehir, medeniyet şehrine dönüşüyorsa o zaman bir kurtuluştan bahsedebiliriz” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda dinleyenlerden gelen soruları da cevaplayan Yavuz’a Esenler Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Hasan Taşçı, günün anısına bir çiçek ve Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nce yayımlanan kitap ve dergi setini hediye etti. Yavuz, programın sonunda okurları için kitaplarını da imzaladı.

Diğer Haberler