Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Şubat 2014

ABONE OL

Mecidiyeköy-esenler 20 Dakika

Esenler Tekstilkent'ten geçecek Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle atıldı. Esenler’e büyük değer katacak bu yeni hatla, Mecidiyeköy-Esenler arası 20 dakikaya inecek.

Esenler Tekstilkent’ten geçecek Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle atıldı. Esenler’e büyük değer katacak bu yeni hatla, Mecidiyeköy-Esenler arası 20 dakikaya inecek.

“Her yere metro, her yerde metro” hedefiyle İstanbul’da büyük bir metro yatırımına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler’in trafiğini de önemli ölçüde rahatlatacak bir projeyi daha hayata geçirdi. 2013 yılının Aralık ayında inşaat sözleşmesi imzalanan Esenler Tekstilkent’ten de geçecek Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattının temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Alibeyköy’den katıldığı bir törenle atıldı.

TEKSTİLKENT’E CANLI BAĞLANTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte 6 ayrı noktaya canlı bağlantı yaparak metro hattının temelinin atılması için butona bastı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da; AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları Faruk Aydın ve Aydın Polat ile Belediye Başkan Danışmanı Abdullah Aksu, Tekstilkent ve Giyimkent Yönetim Kurulu üyeleri, bazı Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlarla birlikte Esenler Tekstilkent’ten, Alibeyköy’deki tören alanına canlı bağlanarak Başbakan Erdoğan’ın “Hayırlı olsun” temennileriyle Esenler’in ikinci metrosunun temelini atan butona bastı.

Canlı bağlantı sırasında kısa bir konuşma yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, “Esenler’den Alibeyköy Meydanı’na saygı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Bugün temeli atılan Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattının İstanbul’a ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

ERDOĞAN: GÖKSU’YA İNANIYORUM

Esenler Tekstilkent’ten geçecek metro hattının ilçeye hayırlı olmasını temenni eden ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya çalışmalarında başarılar dileyen Başbakan Erdoğan da; “Esenler’de Belediye Başkanımız Tevfik Bey’e bugüne kadar verdiği hizmetler sebebiyle çok teşekkür ediyorum ve önümüzdeki dönem için de yine kendilerine inanıyorum ki Esenler’de çok daha farklı güçle, Esenlerimize çok daha farklı hizmet verecekler” diye konuştu.

2017’DE TAMAMLANACAK

Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattının inşasını Kalyon, Gülermak ve Kolin konsorsiyumu yapacak. 17.5 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı 2017’de tamamlanacak. 15 istasyonlu metro hattı, 6 ilçeden geçiyor. Mahmutbey’den Kabataş’a kadar bir ulaşım hattı olarak tasarlanan hattın, ilk etabı olarak Mecidiyeköy-Mahmutbey arası ihale edildi. İkinci etap olarak da Mecidiyeköy-Kabataş hattı inşa edilecek.

MECİDİYEKÖY-ESENLER 20 DAKİKA 850 milyon liraya mal olacak hat, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar ilçelerinden geçecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı Mecidiyeköy’de mevcut metro istasyonu ile entegre olarak başlayarak, Çağlayan , Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Edirnekapı Sultançiftliği hattına, oradan Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden yeni hizmete açılan Mahmutbey-Başakşehir hattına entegre olacak. İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılacak.

SAATTE 70 BİN KAPASİTE Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı saatte bir yönde 70 bin kişi taşıma kapasitesinde olacak. Hattın hizmete girmesi ile birlikte Esenler ikinci metrosuna kavuşmuş olacak.

Diğer Haberler