Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Eylül 2011

ABONE OL

Mayamızı bugüne çalalım

Esenler Belediyesi personeline “İçimize yolculuk” adlı bir seminer veren Dr. Senai Demirci, içinde bulunan anın iyi değerlendirilmesini vurgulayarak, geçmiş veya gelecek yerine bugüne maya çalınmasını tavsiye etti.

Esenler Belediyesi personeline “İçimize yolculuk” adlı bir seminer veren Dr. Senai Demirci, içinde bulunan anın iyi değerlendirilmesini vurgulayarak, geçmiş veya gelecek yerine bugüne maya çalınmasını tavsiye etti.

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından, belediye çalışanlarının performansını artırmak amacıyla periyodik aralıklarla düzenlenen kurum içi personel eğitim seminerleri devam ediyor.  Personel arasında kaynaşmayı sağlamak ve vatandaşla ilişkilerin daha sağlıklı yürütebilmesi için gerçekleştirilen seminerlerin bu ayki konuğu Dr. Senai Demirci oldu. Demirci,  “İçimize yolculuk” adlı seminerinde, belediye personellerini kendi iç dünyalarında yolculuğa çıkararak, yeni ufuklar açtı. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere; birim müdürleri ile çok sayıda personel katıldı. Dünyaca ünlü Titanic filminden örnekler vererek konuşmasına başlayan Dr. Demirci, hayatta hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını söyledi. Her görünenin altında mutlaka başka bir şeyin olduğunu ifade eden Dr. Demirci, kişinin kendi iç dünyasına yönelebilmesi için kendisini fark etmesinin gerekli olduğunu belirtti. İnsanın hayatta kabul edilmeyi, takdir edilmeyi, olduğumuz gibi kabul edilmememizi, şefkat, sevgi görmeyi ve fark edilmeyi istediğini vurgulayan Demirci, tüm bunların temel insani ihtiyaçlar olduğunu söyledi.

Geçmiş, geçmemiştirBarkovizyon gösterisi eşliğinde konuşmasına devam eden Demirci, zaman kavramına da dikkat çekti. Geçmişte yaşanılan tüm olayların insanın hafızasında tüm canlılığını koruduğunu kaydeden Demirci, “Geçmiş geçmemiştir. Bütün şimdilerin içinde geçmiş vardır” dedi. İnsanın bir şeyi sevip sevmemesine, hoşlanıp hoşlanmamasına neden olan etkenlerin bilinçaltında saklı olduğunu  anlatan Demirci,  sevdiğimiz ya da sevmediğimiz bir çok şeyin bizlere anımsattığı olaylarla ilgili olduğunu vurguladı. Nasreddin Hoca hikayelerinden alıntılar da yapan Demirci, insanoğlunun Nasreddin Hoca’ya benzer özellikleri olduğunu anlatarak, insanın  mayalayacağı tek zamanın  şimdi olması gerekirken, sürekli  geçmişi veya geleceği idealleştirdiğini söyledi. “Biz de çoğu zaman göle maya çalıyoruz” diyen Demirci, insanların bir çoğunun şu ana ait enerjisini ya geçmişe ya da başka zamanlara ve yerlere mayaladıklarını ifade etti.

İltifat herkesin herkese borcuYumuşak ve akıcı anlatımıyla dikkat çeken ve ilgiyle dinlenilen Demirci, varoluş kavramını da sorgulayarak, hiç kimsenin sıradan değil, özel ve tek olduğunu dile getirdi ve, “Herkes orjinaldir ve biriciktir. Eğer bu böyle olmasaydı hayat çekilmez olurdu. Bunun kıymetini bilmeliyiz” dedi. İnsanların birbirine iltifat etmesinin de çok doğru ve önemli olduğunu vurgulayan Demirci, “Bizim toplumumuzda iltifat etmek ayıplanıyor. Oysa ki iltifat, herkesin herkese borcudur” diye konuştu. Toplam 2 saat süren seminer sonrasında Demirci, personelin sorularını da yanıtladı.

Diğer Haberler