Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Eylül 2012

ABONE OL

Makedonya’ya Dost Selamı Götürecekler

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 5- 9 Eylül 2012 tarihleri arasında Makedonya’ya yapacağı ziyarette “Makedonya’ya Bir Dost Selamı” programına katılacak. Göksu, Merkez Jupa Belediyesi ile iyi niyet protokolüne de imza atacak.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 5- 9 Eylül 2012 tarihleri arasında Makedonya’ya yapacağı ziyarette  “Makedonya’ya Bir Dost Selamı” programına katılacak. Göksu, Merkez Jupa Belediyesi ile iyi niyet protokolüne de imza atacak.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Balkan Savaşları’nın 100. yıl dönümünde Makedonya’ya bir dost selamı götürecek. İki ülke arasında dostluk ve kardeşliğin arttırılması, yeni nesillere aktarılması ve küreselleşen dünyada ekonomik ve ticari işbirliklerine gidilmesi noktasında uygun ortamlar oluşturulması amacıyla Makedonya’da “Makedonya’ya Bir Dost Selamı” sloganıyla gerçekleşecek programda, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya  AK Parti İstanbul Milletvekili ve KEİPA (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi) Türk Grup Başkanı Dr. İsmail Safi, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği’nin temsilcileri de eşlik edecek. 05-09 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacak program kapsamında; Makedonya’da bir dizi kültürel ve sanatsal etkinlikler ile ekonomik görüşmeler yapılacak.

FOTOĞRAF SERGİSİEtkinlikler kapsamında gerçekleşecek kültür sanat programları çerçevesinde TAV Havalimanları ve Halkbank’ın destekleriyle fotoğraf sanatçısı Murat Solakoğlu’nun fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf sergisi açılacak.  05 Eylül Çarşamba akşamı 20.30 – 21.30 saatleri arasında Üsküp Alexander Havalimanı’nda açılacak fotoğraf sergisinin 19 Eylül 2012 tarihine kadar açık kalacak.

JUPA’YLA PROTOKOL Program kapsamında;  09 Eylül 2012 Pazar günü Merkez Jupa’da Esenler Belediyesi ile Merkez Jupa Belediyesi arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi, iki belediyenin karşılıklı kültürel ve sosyal etkinliklerde bir araya gelmesi amacıyla hazırlanan “iyi niyet protokolü”  imza töreni yapılacak.  Törenin ardından çocuklarla bir araya gelinerek onlara hediyeler dağıtılacak.

EKONOMİK İLİŞKİLER GÖRÜŞÜLECEKProgram kapsamında, 06 Eylül Perşembe günü Makedonya’da ticaret ve yatırım imkânları ile ilgili olarak bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek. Makedonya Ekonomi Odası’nda gerçekleştirilecek bu toplantıda, ÇAYKUR ve Rize Ticaret Borsası yetkilileri de Türk ve Makedonya’dan katılacak iş adamı ve yatırımcılara birer sunum yapacak.  Heyet daha sonra, geçtiğimiz yıl Makedonya’da reel sektörü finanse eden ve IK Bank A.D. adıyla faaliyet gösteren bankayı satın alarak, Halkbank Üsküp olarak faaliyet göstermeye başlayan Halkbank Üsküp şubelerinden birini ziyaret ederek temaslarda bulunacak. Aynı gün Makedonya  – Türkiye Ticaret Odası Başkanı Eyüp Kahveci ve ardından hükümet ortağı Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Kenan Hasip ile parti merkezinde bir araya gelinecek.  Ayrıca program dâhilinde Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi de ziyaret edilecek. Burada Türkçe öğrenip, Türk dilini, tarihini ve kültürünü yakından tanıyan yabancılarla bir araya gelinecek.

BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLANACAK07-08 Eylül 2012 tarihlerinde Makedonya’nın tarihi ve kültürel merkezlerini gezecek olan heyet, ÇAYKUR’un Türk çayını Makedonya’da tanıtmak için bulunacağı Üsküp, Gostivar, Ohri ve Merkez Jupa’da ÇAYKUR tanıtım tırını ziyaret edecek.  Program dâhilinde Türkiye Cumhuriyeti Ohri Fahri Konsolosu Abdurrahman Bayraktar ile bir araya gelinecek.  08 Eylül 2012 Cumartesi günü ise; Makedonya’nın Bağımsızlık Günü olması nedeniyle birbirinden renkli  kutlamalar yapılacak.

 

Diğer Haberler