Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Kasım 2018

ABONE OL

Mahremiyette İkinci Şahısa Yer Yok

'Adab-ı Muaşeret Dersleri'nde konuşan eğitimci Mehmet Yüksel, "Mahrem olan alanlar kişiye özeldir. Mahrem alanlarınıza ikinci bir şahsın girmesine asla izin vermeyin" dedi.

‘Adab-ı Muaşeret Dersleri’nde konuşan eğitimci Mehmet Yüksel, “Mahrem olan alanlar kişiye özeldir. Mahrem alanlarınıza ikinci bir şahsın girmesine asla izin vermeyin” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Şeyh Edebali Kültür Sanat Sezonu’na özel olarak düzenlediği “Adab-ı Muaşeret Dersleri”, Turgutreis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Programda eğitimci Mehmet Yüksel, öğrencilere “Mahremiyet Bilinci” üzerine konuşma yaptı.

MAHREM ALANLAR DÖRDE AYRILIR

Mahremiyeti birey, grup veya kurumların kendilerine dair bilgilerin ne zaman, nasıl ve ne ölçüde diğerlerine aktarılabileceğini kendilerinin belirleme hakkı olarak tanımlayan Yüksel, mahremiyet eğitimlerinde dört mahrem alanın var olduğunu belirterek, “Mahremiyet kelimesi mahrem olan, özel olan alanlar üzerine kurgulanmıştır. Bu alanlar kişiye özeldir. Mahrem alanlarınıza ikinci bir şahsın girmesine izin vermeyin. Mahremiyet alanlarını beden, ev ve aile, toplumsal hayat ve sosyal medya olarak dört grupta ele alabiliriz” dedi.

GİZLİ TARAFLARI AÇIĞA ÇIKARMAYALIM

Mahrem alanları tek tek açıklayan Yüksel, şu ifadeleri kullandı:

“Bedeniniz mahremdir. Başkasının sizin bedenine dokunmasına izin vermeyin. Özellikle okullarda soyunurken veya giyinirken yalnız olmaya dikkat etmek gerekir. Ev mahremiyetini ele aldığımızda da, evin insanın huzur ve sükûnet bulduğu yer olduğunu görüyoruz. Evimiz, mahrem bir alan olduğu için bir kapısı vardır. Kendi evimizde de başkalarının odasına gireceğimiz zaman kapıyı tıklatarak izin almamız gerekir. Akrabalık mahremiyetine de dikkat etmek gerekiyor. Toplumsal hayatta mahremiyeti alanında ise kimsenin özelini merak etmemeye çalışalım. Başkalarının gizli taraflarını bulmaya ve açığa çıkarmaya çalışmayalım ve insanların da mahrem alanları olacağını unutmayalım. Kitle iletişim araçlarını ve sosyal medyayı amacına uygun kullanalım, sanal alemde de sorumluluklarımız olduğu bilinciyle hareket edelim.”

Diğer Haberler