Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Haziran 2013

ABONE OL

Mahkûmlarla Gönül Sohbeti

İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, Esenler Belediyesi’nce düzenlenen Metris Buluşmaları’nın konuğu oldu. Mahkûmlarla bir araya gelen Döngeloğlu, “Kalp ve akıl irade merkezi, vicdan da Allah’ın evidir” dedi.

İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, Esenler Belediyesi’nce düzenlenen Metris Buluşmaları’nın konuğu oldu. Mahkûmlarla bir araya gelen Döngeloğlu, “Kalp ve akıl irade merkezi, vicdan da Allah’ın evidir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün mahkûmlara yönelik düzenlediği Metris Buluşmaları, ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu’nun katıldığı Gönül Sohbetleri programıyla devam etti. Metris Cezaevi’ndeki mahkûmlara moral vermek ve motivasyonlarını artırmak amacıyla düzenlenen programa; Metris Cezaevi 2. Müdürü Orhan Koç, Metris Cezaevi Eğitim Müdürü Nurettin Himyeri, idari personeller ve mahkûmlar katıldı. Hayat ve ömür kavramlarının farklı olduğuna değinerek sözlerine başlayan Döngeloğlu, “Allah dünyada yaşanan süreye hayat demiyor, ömür diyor. Ömür, ziyarette geçen zamandır. Hayat, ölümden sonra başlıyor. Onun için de Allah önce ömürden bahsediyor” dedi. “Kalp ve akıl irade merkezi, vicdan da Allah’ın evidir” diyen Döngeloğlu, hiçbir günahın vicdanı kirletemeyeceğini söyledi.

NAMAZ KİMLERE FARZ DEĞİL?

“Günahına tövbe edenin günahı işlenmemiş gibidir” diye konuşan Döngeloğlu, Peygamber Efendimiz’in (S.a.v) tövbe edenlere yüreğini sonuna kadar açtığını hatırlattı. “Birbirimizi affetmek konusunda Hz. Muhammed’in (S.a.v) bıraktığı noktada kalamadık” diyen Döngeloğlu, Müslümanlar’ın birbirlerine hoşgörüyle yaklaşması gerektiğini kaydetti. Resulullah’ın yaşadığı dönemde açlıkla, korkuyla ve evlat acısıyla imtihan edildiğini hatırlatan Döngeloğlu, kulların imtihanlar karşısında Hz. Muhammed’i (S.a.v) örnek almalarını tavsiye etti. Mahkûmlardan gelen soruları da cevaplayan Döngeloğlu, “Namaz kılmak mahkûmlara farz mı?” diye yöneltilen bir soruyu, namaz kılmanın ölüler, zihinsel engelliler ve kâfirler haricindeki herkese farz olduğunu ifade ederek yanıtladı. Mahkûmlara yönelik programlar düzenleyerek hayırlı işler yaptığı için Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya da şükranlarını ileten Döngeloğlu, dualar eşliğinde programını sonlandırdı.

Diğer Haberler