Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Haziran 2017

ABONE OL

Mahkûm Oldu, Hapiste Kur’an Öğretti

Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Osman Aydın, Anadolu’yu Mayalayanlar programında Gönenli Mehmet Efendi'nin gençlere İslâm'ı öğrettiği için hapse atıldığını ve hapiste bile mahkûmlara Kur'an okumayı öğrettiğini söyledi.

Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Osman Aydın, Anadolu’yu Mayalayanlar programında Gönenli Mehmet Efendi‘nin gençlere İslâm’ı öğrettiği için hapse atıldığını ve hapiste bile mahkûmlara Kur’an okumayı öğrettiğini söyledi.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen Anadolu’yu Mayalayanlar programında İslâm âlimi Gönenli Mehmet Efendi anıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran yaptığı selamlama konuşmasında Esenlerlilerin Ramazan’ını tebrik etti.

ADI GİBİ EFENDİYDİ

Ramazan’ın paylaşma ayı olduğunu hatırlatan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Hayatımızı Ramazanlaştırıp Ramazan’ın bereketini paylaşmalıyız, Ramazan ikliminin hazzını yaşamalıyız” dedi. “Gönenli Mehmet Efendi, adı gibi tam bir efendiydi, beyefendiydi” diyen Göksu, “Alnında secde izi görünen bir gönül sultanıydı. O’nunla sohbet etmek bir şerefti ve bu şerefe nail olduğum için gerçekten çok mutluyum” şeklinde konuştu. Gecede Şair Mehmet Ali Osmanlı, Başkan Göksu adına yazdığı bir şiiri seslendirdi ve şiirin yazılı olduğu tabloyu kendisine hediye etti.

HAPİSTEYKEN EN BÜYÜK HÜRRİYETİ YAŞADI

Programda Gönenli Mehmet Efendi’yi anlatan Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Osman Aydın, “Gönenli Mehmet Efendi gerçek bir vatanperverdi, hoşgörülüydü. İlim öğrenmek için İstanbul’a gelen talebeleri barındırmış, yedirmiş, içirmiş bir hocamızdı” dedi. Gönenli Mehmet Efendi’nin gençlere İslâm’ı öğrettiği için hapse atıldığını ve hapiste bile mahkûmlara Kur’an okumayı öğrettiğini belirten Aydın, “Hayatı çilelerle geçmiş, hizmet ederek geçmiş, kendisini insanlığa adamıştı. Gençlere Kur’an öğrettiğinden, dinini öğrettiğinden dolayı hapse girmiştir. Hapisteyken yine Allah’a teslim olmuş, ‘Allah benimle beraberdir’ düşüncesiyle hapisteyken en büyük hürriyeti yaşamıştır ve mahkûmlara Kur’an okumayı öğretmiştir” diye konuştu.

MUSTAFA CİHAT’TAN İLAHİLER

Gecenin sonunda sevilen sanatçı Mustafa Cihat sahne aldı ve ilahiler seslendirdi. Esenlerli sevenleri de sanatçıya hep bir ağızdan eşlik etti.

Diğer Haberler