Öneri ve Talep Formu

Litros Sanat 15 Temmuz’a özel içeriklerle okuyucuyla buluştu.

Eklenme tarihi 17 Temmuz 2021

ABONE OL

LİTROS SANAT’TAN DARBELER VE 15 TEMMUZ’A ÖZEL SAYI

Kültür-sanat gazeteciliğine yeni bir soluk kazandıran Litros Sanat, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yılında kutlu destanı ve darbeleri konu alan yeni sayısıyla okurla buluştu.

Her sayısında birbirinden zengin içerikleri okurun ilgisine sunan Litros Sanat, bu kez 15 Temmuz destanını ve darbeleri konu aldı. Köşe yazıları, güncel kültür-sanat haberleri, röportajlar ve portrelerle zenginleştirilmiş 13. sayısıyla okura merhaba diyen Litros Sanat, her zaman olduğu gibi yine farklı perspektifleri gözler önüne seriyor. Gazete bu sayısında geçtiğimiz ay Hakk’a yürüyen ressam Şafak Tavkul’un 15 Temmuz gecesi kaleme aldığı çizimleri “İşte o gecenin resimleri…”  başlığıyla kapağına taşıyor.

ASKERİ DARBELERİN SİNEMA ETKİLERİ

Litros Sanat’ın bu sayısında geçtiğimiz Kasım ayında aramızdan ayrılan gazeteci-yazar Ahmet Kekeç portresi ve 28 Şubat’ı konu aldığı “Yağmurdan Sonra” isimli eseri ele alınıyor. Gazetede yer alan “Türk sinemasının darbelerle imtihanı” başlıklı haberde ise Türkiye’de sıklıkla yaşanan ve her yönüyle toplum üzerinde derin izler bırakan askeri darbelerin sinemamızda ne ölçüde yer aldığına değiniliyor. Ayrıca gazeteci-yazar Ahmet Tezcan ile yapılmış bir röportaj da bu sayıda okurun ilgisine sunuyor.  “Alkımın Altından Kimse Geçemez” roman serisiyle yakın tarihimizdeki darbelerin Anadolu’ya nasıl yansıdığını anlatan Tezcan, “Romanlarla asıl vurgulamak istediğim, her on yılda bir askeri darbeleri çağıran bir siyasi, ideolojik ve sosyal felakete dikkat çekmek” ifadelerini kullanıyor.

DARBE GECESİNİN PORTRELERİ

Bu sayıda 15 Temmuz gecesi Çengelköy Polis Karakolu’nda darbeciler tarafından şehit edilen sanat ve kayıt fotoğrafçısı Mustafa Cambaz, mesai arkadaşının kaleminden dökülen bir portreyle gazete sayfalarındaki yerini alıyor. Güncel haberlerle zenginleştirilmiş Litros Sanat’tın kitaplık köşesinde darbeyi konu alan eserler okurun ilgisine sunuluyor. Gazetenin gezi sayfalarında ise mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehit kabirleri ele alınıyor. Ayaküstü köşesinin bu sayıdaki konuğu da Seksenler Dizisi’nin Butik Ali’si Hakan Bulut.

Litros Sanat’ta İbrahim Eryiğit “Coğrafyanın Kaderliği”, Mehtap Altan “Perdenin Ardı” ve Güven Adıgüzel ise “Birlikteydik ve Buradaydık” başlıklı yazılarıyla okurla buluşuyor.

Litros Sanat’ın yeni sayısını okumak için tıklayın. 

 

Diğer Haberler