Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Ekim 2011

ABONE OL

Kurban pazarları canlandı

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen ilçenin tek kurbanlık satış merkezi Çiftehavuzlar’da kurbanlıklara büyük ilgi var. Kurbanlıkların yarıdan çoğunun sahibini bulduğunu söyleyen satıcılar, “Arife gününe kadar tamamını satacağımıza inanıyoruz” dediler.

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen ilçenin tek kurbanlık satış merkezi Çiftehavuzlar’da kurbanlıklara büyük ilgi var. Kurbanlıkların yarıdan çoğunun sahibini bulduğunu söyleyen satıcılar, “Arife gününe kadar tamamını satacağımıza inanıyoruz” dediler. Kurban Bayramı yaklaşırken kurban pazarlarında da büyük canlılık yaşanıyor. Anadolu Yakası’ndan kurbanlık geçişinin yasak olması sebebiyle Avrupa Yakası’ndaki kurbanlıkların gününden önce tükeneceği tahmin ediliyor. Çünkü birçok pazarda şimdiden çadırların kapısına “Bitti” yazıları asılmaya başlandı bile. Esenler’deki tek satış noktası olan Çiftehavuzlar Kurban Satış Pazarı’nda da büyük canlılık yaşanıyor. Trakya bölgesinden küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların bulunduğu pazarda kurbanlıkların büyük bir kısmının sahibini bulduğunu belirten satıcılar, “Allah’a şükür işlerimiz çok iyi. Getirdiğimiz kurbanlıkların büyük bir kısmını sattık. Bu sene kurbanlıkların Arife gününden önce biteceğine inanıyoruz” dediler. Kurbanlıkların tamamını satanlar, yeni kurbanlıklar geçtireceklerini söylediler.

Fiyatlar değişken

Trakya’nın hemen her yerinden kurbanlığın getirildiği Avrupa Yakası’ndaki kurbanlık pazarlarında fiyatlar hayvanların cinsine ve kilosuna göre büyük değişkenlik gösteriyor.  Montofon, Simenter, Hoşatain ve Karasığır olmak üzere her türden büyük baş havyanın bulunduğu Çiftehavuzlar Kurbanlık Pazarı’nda büyükbaşların fiyatları 3.500 lira -10 bin lira, küçükbaş hayvanların fiyatları da 400 bin – 800 lira arasında değişiyor. Çiftehavuzlar Pazarı’nda 1 ton 100 kg bir boğa 12.500 TL.’ye, 1 ton 280 kg. bir boğa da 16.500 liraya alıcı bekliyor.

Kesim de yapılacak

Kurban satış ve kesim yerlerinin Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün organizatörlüğünde hazırlandığına işaret eden Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Vatandaşların rahat ve huzur içinde bir bayram geçirmesi için elimizden geleni yaptık. Hijyenik ortamlarda kurban satışı ve kesiminin yapılabilmesi için çalışıyoruz. Kurban satış yerimizde çay ocağından mescide, katı atıkların toplanmasından hayvan indirme bindirme rampalarına kadar her türlü hizmet veriliyor. Aynı yerde bayramın birinci gününden itibaren mobil kesim ünitelerinde sıra ile kesimler de yapılacak” dedi.

Esenler Çiftehavuzlar Kurban Pazarı’ndaki 1 ton 280 kg. ağırlığındaki bu boğanın satış fiyatı 16.500 TL.

Diğer Haberler