Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Ekim 2011

ABONE OL

Kurban Kesim Kursu

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, Esenler Belediyesi, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Sağlık Grup Başkanlığı işbirliğinde her yıl olduğu gibi bu sene de ücretsiz Kurban Kesim Elamanı Yetiştirme ve Geliştirme kursu açılıyor. Kurs kayıtları başladı.

Yaklaşan

Kurban Bayramı öncesi, Esenler Belediyesi, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Sağlık Grup Başkanlığı işbirliğinde her yıl olduğu gibi bu sene de ücretsiz Kurban Kesim Elamanı Yetiştirme ve Geliştirme kursu açılıyor. Kurs kayıtları başladı. Kurban kesiminde istenmeyen görüntülerin sona ermesi ve Kurban kesimlerinin daha ehil eller tarafından yapılması için her yıl olduğu gibi bu sene de Kurban Kesim Elamanı Yetiştirme ve Geliştirme kursu açılıyor. Açılan kursa 18 yaşını doldurmuş bütün vatandaşlar müracaat edebiliyor. Kurs başvuruları, Esenler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne bizzat yapılması gerekiyor. 24-28 Ekim 2011 tarihleri arasında Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda verilecek eğitime katılacaklar, nüfus cüzdanı fotokopisi ile Esenler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne bizzat müracaat etmeleri gerekiyor. Kursta, mezbaha bilgileri ve uygulama eğitimini Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, konunun dini yönünü Esenler Müftülüğü, hijyen ve ilkyardım konusunu da Esenler Sağlık Grup Başkanlığı verecek. Esenler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü de kursiyerlere genel eğitim verecek. Teorik eğitimin tamamlanmasından sonra tüm kursiyerlere bir kesim merkezinde de profesyonel kasaplar tarafından canlı olarak, kurban kesimi, zapt-u rapt, şişirme, tulum çıkarma ve açma yöntemiyle yüzme eğitimi verilecek. Kurs sonunda kursiyerlere “Kurban Kesim Elemanı” sertifikası verilecek.

Sertifikası olmayanlar kesemeyecek

2005 yılından beri kanuni bir zorunluluk olarak bu kursların düzenlendiğini belirten Esenler Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Salih Kaptan Öner, “Şimdiye kadar yaklaşık ilçemizde bin kişi bu kurslara katılarak sertifika aldı. Kurban Kesim Elemanı Sertifikası olmayanların Kurban kesimi yapması suç. Eğer sertifikasız kesim yapan tespit edersek cezai işleme tabi tutulacaktır. Bu sebeple önümüzdeki Kurban Bayramı’nda Kurban kesmeye hazırlanan vatandaşların ücretsiz bu kursa katılmalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Kursla ilgili detaylı bilgi için tel: 0 212 569 59 69 – 568 15 09 (Esenler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü)  www.esenlerhem.k12.tr

 

Diğer Haberler