Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Şubat 2013

ABONE OL

Kur’an Ve Sünnete Göre Kader

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Doç. Dr. Mustafa Karataş “Kur’an ve Sünnete Göre Kader” konusuna dikkat çekti.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Doç. Dr. Mustafa Karataş “Kur’an ve Sünnete Göre Kader” konusuna dikkat çekti. Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından her Cuma akşamı Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş’tı. Esenlerlilerin büyük ilgi gösterdiği programda Karataş, “Kur’an ve Sünnete Göre Kader” konusunu anlattı. Kaderin tarifinin çok zor olduğunu belirterek söze başlayan Karataş, kaderin en genel şekilde “Allah’ın kullarla ilgili takdiri” olarak tanımlanabileceğini söyledi. Karataş, kaderin sırlarla dolu olduğunu ifade ederek, kimsenin yarın ne olacağını bilemeyeceğini vurguladı. Allah’ı tanımayan insanın kaderine isyan edebileceğine değinen Karataş, kaderi anlamak için Allah’ı tanımak gerektiğini kaydetti. NİYETİMİZİN KARŞILIĞINI ALIYORUZ

Karataş, kader konusunda zamanın çok önemli olduğuna da değindi. “Dünü de, bugünü de, yarını da yaratan Allah’tır” diye konuşan Karataş, “Allah için bütün zamanlar bir nokta gibidir” dedi. “Allah kaderi yazıyor, kullar da kendilerine yazılan kaderi yaşıyor” düşüncesinin yanlış olduğunu açıklayan Karataş, “Allah, kaderimizi yazmıştır ama biz kararımızı kendi irademizle veriyoruz. Allah, büyük ilmiyle bizim ne yapacağımızı bildiği için kaderimizi yazıyor, biz ise irademizi kullanarak karar veriyoruz” dedi. Kur’an-ı Kerim’de “Başına bir iyilik gelirse senden, kötülük gelirse nefsinden” diye buyrulduğunu hatırlatan Karataş, “Allah kötülüğü yaratmak istemez. Biz iyilikte de kötülükte de niyetimizin karşılığını alıyoruz” şeklinde konuştu.ALLAH’IN TAKDİRİNDE HAYIR VARDIRKaderin diğer konusu olan hayır ve şer ile ilgili de açıklamalarda bulunan Karataş, bizim şer olarak gördüğümüz bir şeyin hayrımıza olabileceğini, hayır olarak gördüğümüzün de şer çıkabileceğini söyledi. Karataş, kaderin Allah’tan geldiğini vurgulayarak “Allah’ın takdir ettiğinde hayır vardır” dedi. “Biz kaderimize iman etmeyi Hz. Muhammed (s.a.v)’den öğrendik, hayır ve şerrin ise Allah’tan geldiğine inandık” diyen Karataş, imanın 6 şartından birine inanmayan insanın Müslüman olamayacağını söyledi.

KADERİMİZİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİZ?“Kader” ve “Kadercilik” kavramlarının farklı olduğuna değinen Karataş, kaderciliğin İslam’da haram olduğunu, Allah’ın insanlara akıl verdiğini ve insanların da iradeleriyle hayra yönelmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Dinleyenlerden gelen soruları da cevaplayan Karataş, “Kader değiştirilebilir mi?” sorusunu “Duayla, inançla, sadaka vererek, anne babayı ve akrabayı ziyaret ederek yani kısacası hayırlı işler yaparak şerri hayra dönüştürmek mümkündür. Müslüman’ın kaderi niyetidir. Niyet ettiğimiz şeyler bize kader olarak dönüyor. Onun için iyiye niyet etmek bizim vazifemizdir” şeklinde cevapladı. Program, edilen duaların ardından sona erdi.

Diğer Haberler