Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Aralık 2018

ABONE OL

Kur’an’ın Her Kelimesi Bilgilendirir

"Mevlana'dan Öğütler" programında konuşan Doç. Dr. Emin Işık, Kur'an-ı Kerim'de her sözün kıymetli olduğunu belirterek, "Kur'an’da bizi ilgilendirmeyen tek bir kelime yoktur" dedi.

“Mevlana’dan Öğütler” programında konuşan Doç. Dr. Emin Işık, Kur’an-ı Kerim’de her sözün kıymetli olduğunu belirterek, “Kur’an’da bizi ilgilendirmeyen tek bir kelime yoktur” dedi.

İlahiyatçı Yazar Doç. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlâna’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerliler ile bir araya geldi. Işık, Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

KUR’AN’DA BİZİ İLGİLENDİRMEYEN TEK KELİME YOK

Kur’an-ı Kerim’i dikkatli incelemeyen kişilerin Peygamber Efendimiz’in değerini bilemeyeceğini söyleyen Doç. Dr. Emin Işık, “Bazı bilgisiz kişiler ‘Peygamber Efendimiz şefaat edemez, melekler şefaat edebilir’, diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu kişiler Kur’an’a bakmıyorlar, Peygamber Efendimiz’in Allah katındaki değer sırasına bakmıyorlar, Kur’an-ı Kerim’i rastgele sözler zannediyorlar. Halbuki Kur’an’da bizi ilgilendirmeyen tek bir kelime yoktur. Kur’an’da Allah, Hz. Musa’ya demiş, Hz. Yusuf’a söylemiş fark etmez, bu kıssalarda geçen her şey bizim içindir. Hz. Musa kıssasından da kendimize pay çıkarmalıyız, Hz. İsa’nın hareketleri de bize örnek olsun diye anlatılıyor” dedi.

PEYGAMBERLİK HAYATIYLA BİR İNSANIN EĞİTİM SÜRECİ AYNI

Peygamber Efendimiz’in peygamberlik hayatıyla bir insanın eğitim hayatının süre olarak aynı olduğunu söyleyen Işık, “Kur’an-ı Kerim 23 senede inmiştir. Bu 23 sene bir insanın eğitim sürecidir. İkra ayeti geldiği zaman doğan çocuk 23 yaşına geldiği zaman vahiy bitmişti. Peygamber Efendimiz’in peygamberlik hayatıyla bir insanın eğitim süreci aynıdır. Şimdiki bu eğitim sisteminde bile, normal bir öğrenci 22 yaşında üniversiteyi bitirir ve meslek sahibi olur. Öğrenen değil öğreten durumunda olur” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler