Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Temmuz 2012

ABONE OL

Kur’an Hadimi Süleyman Hilmi Tunahan Anıldı

Esenler Belediyesi tarafından Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen “Anoduluyu Mayalayanlar” programında gazeteci yazar Uğur Taha Türkmen, ömrü Kuran- ı Kerim’e hizmetle geçmiş Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerini anlattı.

Esenler Belediyesi tarafından Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen “Anoduluyu Mayalayanlar” programında  gazeteci yazar Uğur Taha Türkmen, ömrü Kuran- ı Kerim’e  hizmetle geçmiş Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerini anlattı.

Esenler Belediyesi tarafından Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Anadoluyu Mayalayanlar” programının son konuğu Süleyman Hilmi Tunahan hazretleri oldu. Programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Esenler Dörtyol Meydanı’nda çocuk animasyonları ile başlayan etkinlikler, teravihten sonra Abdurrahman Poyraz’ın gönülleri titreten Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Tunahan hazretlerini anlatan kısa bir sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Başı rahmet, ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif’in altıncı gününü idrak ettik” dedi. Göksu, “Bizler bir tarafta sokak iftarlarında gönül sohbetlerini kurgularken,  diğer tarafta yoksulun evinde aş ve ekmek oluyoruz. Bir tarafta sahur sohbetleri devam ederken diğer tarafta da Dörtyol meydanında bugün bu toprağı mayalayan bu toprakta iz bırakmış, geriye dönüp baktığınızda minarelerde tanrı uludur sesinden sonra mahzenlerde ve köşe bucaklarda ilham kaynağımız Kuran’ın öğreticisi Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerini misafir ediyoruz” dedi.

KUR’AN HADİMİ İDİ

Göksu,  konuşmasına Tunahan hazretlerinin yaşadığı dönemin önemine dikkat çekerek, o büyük o büyük insanların bu topraklarda bıraktıkları izlerin silinemeyeceğine vurgu yaptı.

ESENLER’DE HUZUR VE MUTLULUK VAR

Programa katılan TBMM  Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır’da konuşmasında, Esenlerlilerin misafirperverliğine vurgu yaparak,  “İstanbul’un sevgi dolu ve her misafirini içten kucaklayan ilçesi Esenlere ne zaman gelsem kendimi büyük bir huzur ve mutluluk içinde buldum” dedi.  Esenlerlilerin gurur duyması gereken bir başkana sahip olduklarını belirten Bozkır, konuşmasını Ramazanın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ederek bitirdi. Bozkır’ın ardından, Kur’an Hadimi Süleyman Hilmi Tunahan’ı gazeteci yazar Taha Uğur Türkmen anlattı. Konuşmasına tüm dünya Müslümanlarının huzur ve saadet temennileri ile başlayan Türkmen, Tunahan hazretlerinin ilmi yönüne vurgu yaparak devam etti. Tasavvufi alanında da üstaz olduğuna değinen Türkmen, “İlmi ile amil olan büyük bir İslam alimidir” dedi.

ANADOLU BENİMDİR BENİM KALACAKTIR

Türkmen,   1919 yılında payitaht İstanbul işgal edildiğinde, düşman hançerini Anadoluya sapladığını ve hilafette işgal altında olduğu o dönemde Mehmet Emre hoca efendiden naklen anlattığı rüyasında; Hz. Peygamberin (s.a.v) rüya âleminde Tunahan hazretlerine ‘Anadolu benimdir benim kalacaktır’ ifadesini kullandığını aktardı. Türkmen, Süleyman Hilmi Tunahan hazretlerinin devlet yönetiminde dikkat edilmesi gereken dört esasını anlatarak konuşmasını sonlandırdı. Programa sonradan katılan AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak da  Esenlerlileri selamlayarak güzel bir birliktelik olduğunu ve Esenlerlileri özlediğini ve güzel bir organizasyon olduğunu vurgulayarak bu meydanın onun güzel bir eseri olduğu belitti. Program sanatçı Yavuz Değirmenci’nin verdiği konserle sona erdi. 

Diğer Haberler