Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Şubat 2012

ABONE OL

Kültürümüzü Zamana Heba Etmeyin

İkinci Bahar Kıraathanesi’nde “Kültürümüz ve Ahlaki Değerlerimiz” konulu bir konferans veren Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, “Çocuklarınızın yetişip büyüdüğü dönemle sizinki arasında çok büyük farklar var. Yeni kuşakla anlaşabilmemiz için farklılıklara karşılıklı tahammül etmemiz gerekiyor. Kültürümüzü zamana heba etmeyelim” dedi.

İkinci Bahar Kıraathanesi’nde  “Kültürümüz ve Ahlaki Değerlerimiz” konulu bir konferans veren Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, “Çocuklarınızın yetişip büyüdüğü dönemle sizinki arasında çok büyük farklar var. Yeni kuşakla anlaşabilmemiz için farklılıklara karşılıklı tahammül etmemiz gerekiyor. Kültürümüzü zamana heba etmeyelim” dedi.

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Dayanışma Merkezi’nin (ESAYDAM) farklı konulardaki konferansları devam ediyor. ESAYDAM’da “Kültürümüz ve Ahlaki Değerlerimiz” konulu bir konferans veren Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, Esenler Belediyesi’nin ilçede yaşayan yaşlılara yeni bir yaşam alanı sunmak için açtığı İkinci Bahar Kıraathanesindeki yaşlılarla da aynı konuda sohbet etti.  İkinci Bahar Kıraathanesi’nde gerçekleştirilen konferansın konuğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu oldu.

 İlçede bulunan yaşlıların katılımıyla düzenlenen konferans daha çok sohbet havasında gerçekleşti. İkinci Bahar Kıraathanesi’ne ilk defa geldiğini söyleyen ve yaşlılar için düşünülüp hayata geçirilen çok güzel bir proje olduğunu ifade eden Sarıoğlu, sohbetine kıraathanenin açılışında katkısı olan herkese teşekkür ederek başladı. Uzun yıllar yoğun bir tempoda çalışan insanın yaşlanıp kabuğuna çekilmesiyle, kendi başına kalıp yalnızlaştığını söyleyen Sarıoğlu; “İkinci Bahar Kırathanesi Esenler’deki yaşlıların yalnız olmadıklarını onlara hissettirmek açısından çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü yaşlar ilerledikçe etraftaki insanlar da azalır. İnsanın en önemli ihtiyacı olan duygu ve düşüncelerini duygu paylaşacağı kimse kalmaz. Esenler Belediyesi de bu ihtiyacı görmüş olacak ki burayı açmış” dedi.

Konferansta, her geçen gün biraz daha değişen ve gelişen bir dünyada yaşadığımızı ve bu duruma uyum sağlamanın hayli zor olduğunu anlatan Sarıoğlu, aile ile bağların koparılmaması gerektiğini vurguladı. 

“Çocuklarınızla konuşmaktan asla vazgeçmeyin. Onların yetişip büyüdüğü dönemle sizinki arasında çok büyük farklar var. Farklılıklara karşılıklı olarak tahammül etmemiz gerekiyor ki anlaşabilelim. Özetle; aile iletişiminde saygıya, sevgiye dayılı kültürümüzü zamana heba etmeyin. Karşılıklı hoşgörü içerisinde kültür ve ahlaki değerlerimizi korumalıyız” diyen Sarıoğlu, aile içinde yaşanan tatsızlıkları önlemek için önerilerde bulundu. İnsanı insan yapan değerleri unutmadan yaşamak gerektiğine dikkat çeken Sarıoğlu, “Bizim sizinle işimiz bitmedi. Herkesin sizin gibi deneyimli insanlardan öğreneceği daha çok şey var” diyerek sözlerini tamamladı.

Konferansın ardından dinleyicilerle birlikte çay içip sohbet etmeye devam eden Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu ile yaşlılar, bu tarz konferansların daha sık yapılması dilekleriyle Esenler’den ayrıldı.

 

 

Diğer Haberler