Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Aralık 2018

ABONE OL

‘kültür Kart’lılar Ödüllerine Kavuştu

Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu boyunca Esenler'deki kültürel etkinliklere katılan ’Kültür Kart’ sahiplerine kazandıkları hediyeler takdim edildi.

Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu boyunca Esenler’deki kültürel etkinliklere katılan ’Kültür Kart’ sahiplerine kazandıkları hediyeler takdim edildi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün, İstanbullular’ın kültürel ve sanatsal etkinliklere ilgisini artırmak ve kültür programlarına katılanları teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiği “Kültür Kart” uygulamasıyla çeşitli hediye kazanan katılımcılar ödüllerine kavuştu. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde sezon boyunca süren etkinliklere katılarak puan toplayan sanatseverler, puanlarını ödüle dönüştürdü.

ÇEŞİT ÇEŞİT ÖDÜLLER…

“Kültür Kart” sahibi 2 bin kişiden 988’i çeşitli hediyeler kazandı. Bu hediyeler arasında yer alan kültürel geziler ve kutsal yerlere yapılacak ziyaretler için kura çekilişi yapıldı. Çekilişe katılan 122 kişiden 71’i; Umre ve Kudüs ziyareti, Balkan Turu, Türki Cumhuriyetler Gezisi, Güneydoğu Anadolu Turu, Akdeniz Turu, Karadeniz Turu, Kapadokya Gezisi ve Kartepe Gezisi’ne katılmaya hak kazanırken, 61 kişi de “Müzekart” sahibi oldu. Ödül kazanan sanatseverlere Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve İstanbul İl İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ödüllerini takdim etti. Törende, “Kültür Kart” ile ilgili tanıtım filmleri, skeçler, sahne gösterileri de yer aldı.

ELİNE BAĞLAMAYI ALAN ÇOCUKTAN SUÇ ÇIKAR MI?

Kültür ve sanat ile Esenler’de suç oranını azalttıklarını ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bu kültür salonlarına ne kadar fazla insanımızı getirebilirsek, bu sinema salonlarını ne kadar fazla çocuklarımızı getirebilirsek, biz bu çocuklarımızın kulağının tınısına ne kadar kendi kültürümüzü üfleyebilirsek, biz geleceğimizi o kadar aydınlık inşa edebiliriz. 2009-2010 yılında Esenler İstanbul’da suç ve suç işlemede ilk üçteydi. Şu anda Esenler İstanbul’da 30’uncu sırada. Eline bağlamayı alan çocuktan, dudaklarından ney üfleyen çocuktan, eline hat kamışını alan çocuktan; eline ebruyu alan, eline tezhibi alan, eline Kur’anı Kerim’i alan, eline hadisi alan, eline sazı alan, sözü alandan suç çıkar mı? Çıkmaz” diye konuştu.

KÜLTÜRÜ OLMAYANIN KİMLİĞİ OLMAZ

“Her şeye sahip olabilirsiniz ama kültürünüz yoksa kimliğiniz yoktur, kimliğiniz yoksa siz de yoksunuz” diyen İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Kültür meşakkatli bir iştir, emek ve sabır isteyen bir yoldur. Değerli belediye başkanımıza teşekkür ediyorum, İstanbul gibi dünyanın kültür başkentinde kültür alanında katılımcısıyla, kültürel mekanlarıyla, etkinlik türlerinin çeşitliliğiyle Esenler’e güzel bir yer edindirdi” ifadelerini kullandı.

ARTIK SANAT HALK İÇİN

Esenler Kaymakamı Adil Karataş da, kültür sanata yapılan yatırımların ilgiyi de arttırdığını belirterek, “Kültür ve sanat bundan 20 yıl önce sadece belli bir kesimin tekeli altındaydı. Bu kesim halkı beğenmeyen ve sanatı sanat için yapan, sanatın halk için yapılmasını istemeyen bir yapıdan ibaretti. 1994’te değişen belediyecilik anlayışıyla birlikte, bu beğenilmeyen halk, kültür ve sanata kavuştu. Bu tür etkinlikleri düzenleyen tüm belediye başkanlarımıza ve etkinlikleri düzenleyenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler