Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Nisan 2012

ABONE OL

Küçükayvaz Kırdı Geçirdi

Ünlü tiyatro sanatçısı Cengiz Küçükayvaz, “Güldürmek dünyanın en zor şeyi” dedi; ama ESEV’de yaptığı söyleşide öğrencileri güldürmekten kırdı geçirdi.

Ünlü tiyatro sanatçısı Cengiz Küçükayvaz, “Güldürmek dünyanın en zor şeyi” dedi; ama ESEV’de yaptığı söyleşide öğrencileri güldürmekten kırdı geçirdi.

Esenler Sanat Evi (ESEV)’nin seri söyleşiler dizisinin son konuğu ünlü tiyatro sanatçısı Cengiz Küçükayvaz oldu. “Gülmeyi bilmek ve gülebilmek” başlığı altında ESEV’li öğrencilerle söyleşi yapan Küçükayvaz, samimi ve esprili tavırları ile büyük ilgi gördü. “Güldürmek dünyanın en zor şeyidir. Çünkü insanları ağlatmak daha kolaydır” diyen Küçükayvaz, “Bu sebeple komedyenler fazla takdir görmez. Bu sebeple çekilen filmlerin, dizilerin yüzde 80’i drama, yüzde 20’si de komedi üzerinedir” dedi. Güncel yaşam içinde normal olan bazı şeylerin ekrana taşınmasıyla komedinin başladığını kaydeden Küçükayvaz, “Komedi, yaşamın içinde olan bir gerçektir. Komedi hayattan beslenir. Komedinin de çeşitleri vardır. Küçükler farklı, büyükler farklı şeylere gülebilirler” diye konuştu. Komedinin toplumsal bir yanının olduğunun altını çizen Küçükayvaz, “Tek başınıza izlediğiniz bir komedi filminden fazla bir keyif almayabilirsiniz. Birkaç arkadaşla birlikte izlediğiniz zaman daha çok zevk alırsın. Ancak dram böyle değildir. İnsanlar ağlarken başkalarının görmesini istemezler. Bu açıdan bakıldığında komedi toplumsaldır ve insanı yaşamın darboğazından, gerginliğinden kurtarır” dedi.

BİR KAHKAHA BİR PİRZOLA Eskilerin “Bir kahkaha, bir pirzola” benzetmesinin yerinde olduğunu söyleyen ünlü sanatçı, “Gülmek çok güzel şeydir. İnsanı besler” dedikten sonra dinleyicilerin sorularını da cevaplandırdı. Tiyatro oyunculuğunun zor olup  olmadığının sorulması üzerine Küçükayvaz, “Tiyatro canlı performanstır. Her şey aynı olmasına rağmen bir sonraki oyun bir önceki oyunun aynısı değildir. Tiyatro yürek isteyen, çok zor bir meslektir. Tiyatro er meydanıdır” diye cevap verdi.

EN ŞİZOFRENİK DURUM

Bir tiyatro veya ses sanatçısının yakınının vefat ettiği durumda sahne alıp-almamasının nasıl bir duygu olduğunun sorulması üzerine Cengiz Küçükayvaz şunları söyledi: “Çok sevdiği bir yakını vefat edip sahne alan sanatçı varsa bu şizofrenik bir durumdur. Böyle bir durum insanı allak-bullak eder. En yakının kaybeden insan akşam çıkıp insanları güldüremez. (Güldürüyoruz, eğlendiriyoruz, mesleğimizin) diyorlarsa ya yalan konuşuyorlar, ya da onlar dünyanın en şizofrenik insanlarıdır. Topluma mal olmuş sanatçının özel hayatı olmaz. Evinden çıktığı zaman özel hayatı bitmiştir” diye konuştu. ESEV öğrencilerini gülmek ve güldürmek konusunda tatlı bir dille bilgilendiren Küçükayvaz, yaptığı birbirinden güzel esprilerle dinleyicileri gülmekten kırdı geçirdi.

 

Diğer Haberler