Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Ağustos 2011

ABONE OL

Kötülere tekdir, iyilere takdir

Esenler Belediyesi yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi ilçede bulunan tatlıcılar ile fırınlara sahur saatinde ani operasyonlar düzenledi. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, üretim ve satış kurallarına uymayan bazı fırın sahiplerine sert uyarılarda bulunurken, denetimlerde geçer not alan bazı işyerlerinin işletmecilerine de teşekkür belgesi verdi.

 

Esenler Belediyesi yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi ilçede bulunan tatlıcılar ile fırınlara sahur saatinde ani operasyonlar düzenledi. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, üretim ve satış kurallarına uymayan bazı fırın sahiplerine sert uyarılarda bulunurken, denetimlerde geçer not alan bazı işyerlerinin işletmecilerine de teşekkür belgesi verdi. Ramazan Bayramı’nda şeker, çikolata, tatlı ve pasta gibi gıdaların fazla tüketilmesi münasebetiyle Esenler Belediyesi bu tür gıda üretim merkezleri ile ekmek fırınlarına gece baskınları düzenledi. Ramazan ayı boyunca fırın ve pastane gibi gıda üretimi yapan yerlere yönelik kontrollerini daha da sıklaştıran Esenler Belediyesi denetim ekipleri, dün gece sahur vakti şeker, çikolata, tatlı ve pasta gibi gıda maddeleri üreten mekanlar ile fırınların kapılarını çaldı.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu başkanlığında yürütülen ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerinin katıldığı denetimlerde imalathaneler, üretilen şeker, çikolata, tatlı, ekmek, pide gibi gıdalarda etiket bulunup bulunmamasına, gramajlarına, ham maddelerin saklandığı depoların hijyenik olup olmamasına, mekanların boya, badana ve havalandırmalarının yeterliliği, çalışan işçilerin giyim- kuşamları gibi hemen her yönüyle gözden geçirildi. Kontrollerde iyi bulunan imalathane sahiplerine teşekkür edilirken, kötü bulunanlar da sert bir dille uyarıldı.

Sahur operasyonunda ilk olarak Mimar Sinan Mahallesi Atatürk Caddesi’nde bulunan bir fırına baskın düzenlendi. Fırının deposundan satış reyonuna, imalathanesine kadar her yerini denetleyen Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, gördüğü manzara karşısında sinirlendi. Fırında kurallara uyulmayan birçok nokta tespit eden Göksu, fırın yetkililerine eksikliklerin giderilmesi için bir Pazartesi gününe kadar süre verdi. Belediye görevlilerine de fırının Pazartesi günü tekrar kontrol edilmesini isteyen Göksu, “Aynı manzara ile karşılaşırsanız burayı kesinlikle mühürleyin” talimatını verdi. Aradığı hijyenik ortamı ve gerekli alet-edavatı bulamayan Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, fırın çalışanlarına “Yaptığınız çok yanlış. Siz bu ortamda ürettiklerinizi gönül rahatlığı ile yiyebiliyor musunuz? Kendi yiyemediğinizi başkasına nasıl satıyorsunuz?” diye çıkıştı. İşletme sahibinin “7 tane çocuğum var. Sen bana İstanbul’u terk et, git demek istiyorsun” diye karşılık vermesi üzerine Başkan Göksu, “Biz kimsenin ekmeği ile oynamak istemiyoruz. Sadece kurallara göre imalat yapmanızı istiyoruz. Bizim nihai yaptırımımız mühürlemek. Ancak, biz hiçbir zaman nihai yaptırımı uygulamak istemiyoruz” dedi.

İyilere Teşekkür Belgesi

Başkan Göksu ve belediye ekipleri buradan Fatih Mahallesi Çinçin Dere Caddesi’ndeki bir fırında denetimlerini sürdürdü. Buradaki denetimlerde son derece memnun kalan Belediye Başkanı Göksu, işletme sahiplerine teşekkür etti. Esenler’deki tüm fırın ve imalathaneleri bu seviyeye getirmek istediklerini söyleyen Göksu, “İstediğimiz, tüm fırın ve gıda ile ilgili üretim yapan her yerin temiz ve hijyenik bir ortamda imalat yapmaları, asgari üretim kurallarına uymalarıdır. Biz kimsenin ekmeği ile oynamak istemiyoruz. Ama kimse de bizim ekmeğimizle, yiyeceğimizle oynamasın. Bu konuda kimse bizden taviz beklemesin. İnsanların sağlığı ile oynamaya kimsenin hakkı yok. Bu düzeye gelene kadar bütün imalathanelerle mücadelemiz devam edecek. Herkes kurallara uysun. Uysun ki, kazandıkları paranın da hayrını görsünler” diye konuştu.

Sahur operasyonuna basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. İyi ile kötünün mutlaka ayırt edilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Göksu, “Marifet iltifata tabidir” diyerek işletme sahibine Teşekkür Belgesi verdi. Göksu, iyileri kamuoyuna duyurulmasının, herkes bilmesinin gerektiğini belirtti ve ilçede yürüttükleri Esenlik Hijyen Projesi (ESHİP) hakkında gazetecilere bilgi verdi. Bu tür gıda işi ile uğraşan işyerlerinin  denetim sonucunda100 soruya muhatap olduğunu, geçerli not almaları halinde kendilerine ESHİP belgesi verildiğini belirtti. Bu yıl içinde uygulamaya konulan projede şimdiye kadar 32 işletmenin ESHİP belgesi aldığını hatırlatan Göksu, “Esnafımız o belgeyi dükkânının görülen bir yerine asıyor. Ve vatandaş da o belgeyi gördüğü zaman biliyor ki, buradan gönül rahatlığı ile alış-veriş yapabilir. Mecburi olmayan, ancak esnafımız için prestij manasına gelen bu belgeden almak için bir çok işletmemiz hazırlıklarını sürdürüyor. İstiyoruz ki, ilçemizdeki tüm işletmeler bu belgeyi alabilecek seviyeye ulaşsın” şeklinde konuştu.

Başkan ve denetim ekipleri daha sonra Havaalanı Mahallesi Taş Ocağı Caddesi üzerinde bulunan bir pastaneyi denetledi. Buradaki denetimlerden de memnun kalan Göksu, işletme sahibine memnuniyetini dile getirdikten sonra bir de Teşekkür Belgesi verdi. Denetim ve Ruhsat Müdürlüğü aracılığı ile imalathanelerin hangi şartlarda çalışmaları gerektiğini, nasıl üretim yapacaklarını tek tek anlatıldığını kaydeden Göksu, “Görüyoruz ki, esnafımızın büyük bir kısmı kendisine çeki-düzen vermiş. Ancak hala eski bildiklerini okuyanlar da var. Hepsi bizim belirlediğimiz kurallara uyacak. Halkın sağlığı ile kimseyi oynatmayız” dedi. , “Kurallara göre çalışan bir pastanemiz. Her şey güzel. Bir de tatlarına bakalım” diyerek tatlılardan yedi ve gazetecilere de ikram etti.

 

Diğer Haberler