Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Kasım 2014

ABONE OL

Kotku Makamını Hep Gizlerdi

Ölümünün 34. yılında Esenler'de anılan İslâm âlimi Mehmed Zahid Kotku'yu Prof. Dr. Yakup Çiçek anlattı. Çiçek, "Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi mütevazıydı, makamını ve kemâlini büyük bir maharetle gizlerdi" dedi.

Ölümünün 34. yılında Esenler’de anılan İslâm âlimi Mehmed Zahid Kotku’yu Prof. Dr. Yakup Çiçek anlattı. Çiçek, “Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi mütevazıydı, makamını ve kemâlini büyük bir maharetle gizlerdi” dedi.

İslâm âlimi Mehmed Zahid Kotku, ölümünün 34. yılında Esenler’de anıldı. Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Anadolu’yu Mayalayanlar” programında Mehmed Zahid Kotku’yu Marmara Üniversitesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek anlattı. Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, Esenler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Feyzullah Sert ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AHLÂKLI TOPLUM YETİŞTİRDİ

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın bir selamlama konuşması yaptı. Anadolu’yu Mayalayanlar programında gönül erlerini ağırlamaktan gurur duyduklarını belirten Aydın, “Bugün andığımız Mehmed Zahid Kotku Hoca, ahlâkı, ilmi olan bir neslin yetişmesinde büyük önem arz etti. O’nun anlattıklarını, yumuşak sesini dinlemeyi özledik. Rabbim bu gönül erlerimizden feyz ve ışık almamızı nasip etsin” dedi. Aydın’ın konuşmasının ardından Kotku’nun hayatını anlatan sinevizyon gösterimine geçildi.

MAKAMINI GİZLERDİ

İslâm âlimi Mehmed Zahid Kotku’yu anlatan Marmara Üniversitesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek hocanın örnek kişiliğini anlatarak, “Hafızası çok kuvvetliydi, konuşması çok tatlıydı, samimiyetiyle bilinirdi. Mütevazıydı, makamını ve kemâlini büyük bir maharetle gizlerdi. Çok uzun ve derin düşünürdü” dedi.

HAYRIN DEVAMI İÇİN…

Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi’nin Allah’a gönülden imân ettiğini belirten Çiçek, “O, gece ve sabah ibadetlerine çok önem verir, her gün Kur’an-ı Kerim okurdu. Çevresine ilim-irşad olarak hizmet vermesi ve yönlendirici bilgiler öğretmesi önemli bir noktadır. Bunlar, öldükten sonra hayrın devamını sağlayan şeylerdir” diye konuştu.

KABRİ BAŞINDA DUA ETTİLER

Öte yandan Esenler Belediyesi Oruçreis Bilgievi (ESGEV) ile Kazım Karabekir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de sabah saatlerinde Mehmed Zahid Kotku’nun Süleymaniye Camii’nde bulunan kabri başında Yasin-i Şerif okuyup dualar ettiler.

Diğer Haberler