Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Şubat 2019

ABONE OL

Konsey ‘imar Barışı’nı Konuştu

Esenler Kent Konseyi, 2019 yılı 1. Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda İmar Barışı masaya yatırıldı.

Esenler Kent Konseyi, 2019 yılı 1. Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda İmar Barışı masaya yatırıldı.

Kent vizyonunun geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması amacıyla kurulan Esenler Kent Konseyi’nin 2019 Yılı 1. Genel Kurul Toplantısı, Esenler Kültür Merkezi’nde yapıldı. Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya’nın başkanlığında yapılan toplantıya;Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, Esenler Belediyesi Meclis Üyeleri, bazı siyasi partilerin temsilcileri, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, Esenler Kent Konseyi Başkanı Ömer Çetinkaya, Kent Konseyi’nin işleyişi hakkında konsey üyelerine birifing verdi. Konseyin amacına vurgu yapanÇetinkaya, “Kent Konseyimizle şehir adına katılımcılığı sağlamayı, kentimizde demokrasi ve uzlaşma kültürünü geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

YAPILARIN %50’DEN FAZLASI İMARA AYKIRI

Konseyde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, imar barışının vatandaşlara nasıl bir fayda sağlayacağı, yapılacak düzenlemelerin neler olacağı hakkında bilgiler verdi. İmara aykırı yapıların çok fazla olduğunun altını çizen Köse, “Ülkemizde imara aykırı %50’nin üzerinde yapı var. Bu da yaklaşık 13 milyon bağımsız yapıya tekabül ediyor. Bu durum imar barışını zorunlu hale getiriyor. Esenler’de yapıların %70’i imara aykırı ve ‘İmar Kanunu’ kapsamında yıkılması gereken yapı statüsünde. Bunların arasında kamu alanları da var. 1950-2000 yılları arasındaki yapıların %50’si imara aykırı yapılar” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Konsey toplantısı üyelerin görüş ve önerileri ile sona erdi.

SON BAŞVURU TARİHİ 15 HAZİRAN

15 haziran 2019 tarihinde sona erecek “İmar Barışı” başvuruları için son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019. Yetkililerin her türlü yönlendirmeyi yaptığı “İmar Barışı Ofisi”nde, “İmar Barışı” başvurusu yapacak vatandaşların, başvuru belgelerini eksiksiz getirmeleri gerekiyor. İmar Barışı imkanından yararlanabilmek için hak sahiplerinden birisinin başvurması yeterli oluyor. Kat mülkiyeti alma aşamasında ise konuttaki tüm hak sahiplerinin imzası gerekiyor.

Diğer Haberler