Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Haziran 2012

ABONE OL

Kitap Okumak Nefes Almaktır

Esenler Belediyesi Fevzi Çakmak Kütüphanesi tarafından “Kitap Okumak Nefes Almaktır” sloganıyla hayata geçirilen ve kadınların kültürel birikimlerini artırmak için hayata geçirilen proje kapsamında 20 kadın sertifika aldı.

Esenler Belediyesi Fevzi Çakmak Kütüphanesi tarafından “Kitap Okumak Nefes Almaktır” sloganıyla hayata geçirilen ve kadınların kültürel birikimlerini artırmak için hayata geçirilen proje kapsamında 20 kadın sertifika aldı.Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’ne bağlı Fevzi Çakmak Kütüphanesi tarafından “Kitap Okumak Nefes Almaktır” sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında, kütüphanede kitap okuyup aralarında değerlendirme yaparak entelektüel bir bakış açısı yakalayan kadınlar, düzenlenen törenle Emine Şenlikoğlu’nun elinden sertifikalarını aldı. Bugünün çocukları, yarının mirasçıları olan çocukların bilinçli bir şekilde yetişmelerine yardımcı olmak amacıyla Esenler Belediyesi Fevzi Çakmak Kütüphanesi’nde bu sene başında düzenlenmeye başlayan “Kitap Okumak Nefes Almaktır” programı, başta kadınlar olmak üzere onların nezdinde ailelerin bilinçlenmesinin ve daha duyarlı, geleceğe umutla bakan, sorunsuz nesiller yetiştirilmesi amacıyla hayata geçirilmiş bir proje. Kadınların kültürel bakış açılarını güçlendirmek amacıyla haftada iki gün düzenlenen program kapsamında bu güne kadar birçok ünlü isim kadınlarla bir araya gelerek birikimlerini paylaştı. Hilal Kaplan, Nazlı Özburun gibi isimlerin kadınlarla bir araya geldiği programın son konuğu ise ses getiren birçok kitaba imza atmış, kitapları beyaz perdeye uyarlanmış bir yazar olan Emine Şenlikoğlu oldu.

KADINLARIN KÜLTÜREL BİRİKİMLERİ ARTIYOR

Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olma özelliğine sahip, Esenler Belediyesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde, kadınlarla bir araya gelen Emine Şenlikoğlu, tiyatro sahnesine uyarlanan kitabı, İmamın Manken Kızı ile ilgili konuştu. Daha sonra kadınlardan gelen sorular doğrultusunda karşılıklı sohbet havasına dönüşen programda Şenlikoğlu, yıllardır büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğu, sürekli anlattığı ancak ‘hala tam olarak anlaşılamadı’ dediği kader konusuna değindi. Gelen sorular üzerine yazdığı kitaplara geri dönen ve şu ana kadar yayınlanan tüm kitaplarının gerçek insan hikâyeleri üzerine kurulu olduğunu, hiçbirinin kurgu olmadığını anlatan Şenlikoğlu, şu ana kadar hayal ürünü tek bir kitap yazdığını belirtti ve, “O da henüz yayınlanmadı. Fakat çok güzel bir kitap ortaya çıktı” dedi. Kütüphane müdavimi kadınların Emine Şenlikoğlu ile yaptıkları sohbetin ardından, bir yıl boyunca kütüphaneye gelerek kitap okuyan kadınlara emeklerinin karşılığı, kültürel birikimlerinin somut bir kanıtı olarak sertifika verildi. Sertifika alan kadınlar, “Kendilerine bu imkânı sunan başta Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu olmak üzere tüm ekip arkadaşlarına çok teşekkür ediyoruz” diyerek mutluluklarını paylaştılar. Konuyla ilgili olarak, kadınların kültürel birikimlerine katkı sağlamak açısından hayata geçirilen projenin çok iyi düşünülmüş bir fikir olduğunu söyleyen Şenlikoğlu da, kadınlara sertifikalarını verirken onları tebrik etmeyi de unutmadı. Tören, sertifika alan kadınların yazar Emine Şenlikoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirmeleriyle son buldu.

Diğer Haberler